Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1228 postów 968 komentarzy

Wybitny polski rzeźbiarz Franciszek Masiak – zapomniany

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska nie potrzebuje pamięci? Nie potrzebuje znać swojej historii, swoich wybitnych artystów, rzeźbiarzy, malarzy, bohaterów?

 

Dziesiątki prac Wybitnego Artysty Rzeźbiarza Franciszka Masiaka (1906-1993) czekają w jego pracowni na odkrycie i umieszczenie ich w miejscu, w którym oglądaliby je Polacy (Muzeum Narodowym). Cały czas zbiorami i pracownią opiekuje się jego syn Jan Masiak, który po opłaceniu czynszu za pracownię (wciąż idzie do góry) oraz swojego mieszkania, nie jest w stanie się utrzymać Czy przy opłacaniu pracowni, nie powinno pomagać Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego, lub Akademia Sztuk Pięknych, a studenci nie powinni z niej czerpać wiedzę?

Film zrobiony w pracowni artysty rzeźbiarza, pokazuje rzeźby, projekty prac, zdjęcia i dokumenty artysty, który żyjąc 87 lat i mając wielki dorobek artystyczny, wielokrotnie nagradzany, nie doczekał monograficznej wystawy-promocji swoich dzieł.

 

Link do filmu: Rzeźbiarza Franciszka Masiaka (1906-1993) rzeźby stoją w jego pracowni, (zamiast w Muzeum Narodowym)

https://www.youtube.com/watch?v=lmjaAHbgR0Y&t=7s

 

Jako student A.S.P. wygrał konkurs na Pomnik Poległych Bohaterów 7 Pułku Piechoty Legionów w Chełmie. W 1933 roku pomnik odsłonił prezydent RP prezydent Ignacy Mościcki, jechał w otwartym kabriolecie w asyście żołnierzy). Państwowe uroczystości trwały dwa dni. Pomnik przetrwał wojnę, ale po wojnie został zniszczony. Fragmenty płyt z nazwiskami poległych legionistów i z płaskorzeźbami, zostały odnalezione, odkopane i umieszczone na ogrodzeniu Muzeum Ziemi Chełmskiej.

http://www.trwanie.com/franciszek-masiak-1906-1993.html

 

Rzeźba „Polonia Restituta” umieszczona była na szczycie Rotundy Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku.

 

Film: Polski Pawilon naWystawie Światowej w Paryżu 1937 rok

https://www.youtube.com/watch?v=X5lNf9ipzFM&feature=emb_logo

 

(cały artykuł – Polska na Wielkiej Światowej wystawie w Paryżu w 1937 rhttp://exspace.pl/articles/show/58

 

Rzeźba kuta w w blasze miedzianej została nagrodzona srebrnym medalem, a następnie przewieziona do Polski i umieszczona na szczycie Gubałówki w Zakopanem. Przedstawia postać kobiety zwróconej w stronę Tatr, symbolizuje odrodzoną Polskę. Na skierowanej ku górze ręce siedzi orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. W 2012 roku rzeźba przeszła gruntowna renowację, po renowacji zmieniła kolor.

http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=sztuka&_PageID=857&newsId=13556&_cms=newser&callingPageId=856&_CheckSum=-876654585


po renowacji

 

Rzeźby Franciszka Masiaka brały udział w wystawie w New Yorku 1938/1939 roku.

Rzeźby nagrodzone I nagrodą na Ogólnopolskim konkursie „Dziecko polskie w sztuce” - zostały w roku 1939 – wysłane jako eksponaty na Międzynarodową Wystawę w Nowym Yorku i na skutek wybuchu wojny nie wróciły do kraju, a po zamknięciu wystawy zostały zdeponowane w Muzeum Polskim w Chicago i pomimo wieloletnich starań nie zostały do dziś zwrócone.

Rzeźba - „Dziecko Siedzące” - czarny granit

Rzeźba - „Dziecko Idące” - czerwony granit

W 1935 roku został zrealizowany pomnik poległych w Chełmie Lubelskim.

Nagrodzona rzeźba „Pływak” była prezentowana na wystawie Olimpijskiej w Berlinie w 1936 roku.

Sześciometrowy posąg Polonia „Na Straży” posadowiony w 1939 roku przed gmachem Banku Polskiego w Chojnicach nie przetrwał zawieruchy wojennej.

 

 

Na rynku w Bydgoszczy stoi pomnik autorstwa Franciszka Masiaka „Pomnik Walki i Męczeństwa Społeczeństwa Bydgoszczy i Ziemi Bydgoskiej” (krwawa niedziela).

 

To nie będzie już pomnik poświęcony „Ofiarom faszyzmu”

https://bydgoszcz.tvp.pl/29465336/to-nie-bedzie-juz-pomnik-poswiecony-ofiarom-faszymu

 

W centrum Sępólna Krajeńskiego na Placu wolności stoi monumentalna bryła Pomnika Walki i Męczeństwa, poświęcony ofiarom niemieckiego barbarzyństwa w latach 1939-1945. Pomnik odsłonięto w 1969 roku.

Franciszek Masiak brał udział i zdobywał nagrody w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (w 1964 r. wystawa w Monaco - Grand Prix dla grupy polskiej). Jego dzieła można podziwiać w wielu miejscach.

W filmie pokazany jest projekt niezrealizowanego pomnika ku czci pomordowanych w Warszawie, który zdobył I nagrodę w 1958 roku, jednak po drugiej edycji konkursu wygrał „Nike”.

Wstrząsający projekt pomnika kręgu matek pt. „Sąd Matek”, wyróżnienie na konkursie w Oświęcimiu „Ku Pamięci Ofiarom Oświęcimia” 1952 r. nie został zrealizowany.

 

 

W 1947 roku była wystawa poświęcona zagładzie Warszawy.

 

Film ze zdjęciami prac-rzeźb Franciszka Masiaka, zrobione w jego pracowni:

https://www.youtube.com/watch?v=GDj3m9ZTzS0&t=22s

 

Dziesiątki rzeźb, którym kształt nadały przeżycia wojenne autora, czeka na odkrycie, w tym wstrząsające gipsowe figurki ofiar wojny, kalekie dzieci, inwalidzi.

W marcu 2012 roku kustosz wystawy pt. „Krzyż stał się nam bramą” Hanna Korecka miała zaszczyt zaprezentować między innymi artystami, kilka rzeźb Franciszka Masiaka w Dolnym kościele Bazyliki św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

http://solidarni2010.pl/2920-warszawa-krzyz-stal-sie-nam-brama.html

 

NIECH SZCZEZNĄ ARTYŚCI – Hanna Korecka lipiec 2012 rok

https://www.youtube.com/watch?v=rv1T4TzpzVU&feature=emb_logo

 

Wikipedia – Franciszek Masiak

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Masiak

 

Apel – list otwarty artystów, do Premiera RP Ministra Mateusza Morawieckiego i Ministra MKiDN Pana Piotra Glińskiego.

https://ewinia-nowyekran-pl.neon24.pl/post/147410,apel-list-otwarty-artystow

 

Motto: „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”

 

 

Wybitny polski rzeźbiarz Franciszek Masiak – życiorys

http://ewinia-nowyekran-pl.neon24.pl/post/151991,wybitny-polski-rzezbiarz-franciszek-masiak-zyciorys

 

 

KOMENTARZE

 • W tych czasach niewoli...
  to nie Tradycja Kościoła Katolickiego jest szanowana, to nie Polska Kultura Narodowa jest nagłaśniana.

  Ale my Polacy w naszych sercach możemy Tradycję Kościoła uszanować a wtedy i Pan Bóg przywróci i Polskiej Kulturze Narodowej jej należna miejsce.

  Innej drogi nie ma.
 • Wybitny?
  Wybitny ,czy raczej poniżej przeciętnego?
  To już moja amatorszczyzna wydaje się być lepsza.

  https://wiernipolsce.files.wordpress.com/2018/11/dsc02717.jpg?

  https://galeria24net.files.wordpress.com/2013/11/obraz30.jpg?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829