Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1213 postów 956 komentarzy

Wybitny polski rzeźbiarz Franciszek Masiak – zapomniany

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska nie potrzebuje pamięci? Nie potrzebuje znać swojej historii, swoich wybitnych artystów, rzeźbiarzy, malarzy, bohaterów?

 

Dziesiątki prac Wybitnego Artysty Rzeźbiarza Franciszka Masiaka (1906-1993) czekają w jego pracowni na odkrycie i umieszczenie ich w miejscu, w którym oglądaliby je Polacy (Muzeum Narodowym). Cały czas zbiorami i pracownią opiekuje się jego syn Jan Masiak, który po opłaceniu czynszu za pracownię (wciąż idzie do góry) oraz swojego mieszkania, nie jest w stanie się utrzymać Czy przy opłacaniu pracowni, nie powinno pomagać Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego, lub Akademia Sztuk Pięknych, a studenci nie powinni z niej czerpać wiedzę?

Film zrobiony w pracowni artysty rzeźbiarza, pokazuje rzeźby, projekty prac, zdjęcia i dokumenty artysty, który żyjąc 87 lat i mając wielki dorobek artystyczny, wielokrotnie nagradzany, nie doczekał monograficznej wystawy-promocji swoich dzieł.

 

Link do filmu: Rzeźbiarza Franciszka Masiaka (1906-1993) rzeźby stoją w jego pracowni, (zamiast w Muzeum Narodowym)

https://www.youtube.com/watch?v=lmjaAHbgR0Y&t=7s

 

Jako student A.S.P. wygrał konkurs na Pomnik Poległych Bohaterów 7 Pułku Piechoty Legionów w Chełmie. W 1933 roku pomnik odsłonił prezydent RP prezydent Ignacy Mościcki, jechał w otwartym kabriolecie w asyście żołnierzy). Państwowe uroczystości trwały dwa dni. Pomnik przetrwał wojnę, ale po wojnie został zniszczony. Fragmenty płyt z nazwiskami poległych legionistów i z płaskorzeźbami, zostały odnalezione, odkopane i umieszczone na ogrodzeniu Muzeum Ziemi Chełmskiej.

http://www.trwanie.com/franciszek-masiak-1906-1993.html

 

Rzeźba „Polonia Restituta” umieszczona była na szczycie Rotundy Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku.

 

Film: Polski Pawilon naWystawie Światowej w Paryżu 1937 rok

https://www.youtube.com/watch?v=X5lNf9ipzFM&feature=emb_logo

 

(cały artykuł – Polska na Wielkiej Światowej wystawie w Paryżu w 1937 rhttp://exspace.pl/articles/show/58

 

Rzeźba kuta w w blasze miedzianej została nagrodzona srebrnym medalem, a następnie przewieziona do Polski i umieszczona na szczycie Gubałówki w Zakopanem. Przedstawia postać kobiety zwróconej w stronę Tatr, symbolizuje odrodzoną Polskę. Na skierowanej ku górze ręce siedzi orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. W 2012 roku rzeźba przeszła gruntowna renowację, po renowacji zmieniła kolor.

http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=sztuka&_PageID=857&newsId=13556&_cms=newser&callingPageId=856&_CheckSum=-876654585


po renowacji

 

Rzeźby Franciszka Masiaka brały udział w wystawie w New Yorku 1938/1939 roku.

Rzeźby nagrodzone I nagrodą na Ogólnopolskim konkursie „Dziecko polskie w sztuce” - zostały w roku 1939 – wysłane jako eksponaty na Międzynarodową Wystawę w Nowym Yorku i na skutek wybuchu wojny nie wróciły do kraju, a po zamknięciu wystawy zostały zdeponowane w Muzeum Polskim w Chicago i pomimo wieloletnich starań nie zostały do dziś zwrócone.

Rzeźba - „Dziecko Siedzące” - czarny granit

Rzeźba - „Dziecko Idące” - czerwony granit

W 1935 roku został zrealizowany pomnik poległych w Chełmie Lubelskim.

Nagrodzona rzeźba „Pływak” była prezentowana na wystawie Olimpijskiej w Berlinie w 1936 roku.

Sześciometrowy posąg Polonia „Na Straży” posadowiony w 1939 roku przed gmachem Banku Polskiego w Chojnicach nie przetrwał zawieruchy wojennej.

 

 

Na rynku w Bydgoszczy stoi pomnik autorstwa Franciszka Masiaka „Pomnik Walki i Męczeństwa Społeczeństwa Bydgoszczy i Ziemi Bydgoskiej” (krwawa niedziela).

 

To nie będzie już pomnik poświęcony „Ofiarom faszyzmu”

https://bydgoszcz.tvp.pl/29465336/to-nie-bedzie-juz-pomnik-poswiecony-ofiarom-faszymu

 

W centrum Sępólna Krajeńskiego na Placu wolności stoi monumentalna bryła Pomnika Walki i Męczeństwa, poświęcony ofiarom niemieckiego barbarzyństwa w latach 1939-1945. Pomnik odsłonięto w 1969 roku.

Franciszek Masiak brał udział i zdobywał nagrody w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (w 1964 r. wystawa w Monaco - Grand Prix dla grupy polskiej). Jego dzieła można podziwiać w wielu miejscach.

W filmie pokazany jest projekt niezrealizowanego pomnika ku czci pomordowanych w Warszawie, który zdobył I nagrodę w 1958 roku, jednak po drugiej edycji konkursu wygrał „Nike”.

Wstrząsający projekt pomnika kręgu matek pt. „Sąd Matek”, wyróżnienie na konkursie w Oświęcimiu „Ku Pamięci Ofiarom Oświęcimia” 1952 r. nie został zrealizowany.

 

 

W 1947 roku była wystawa poświęcona zagładzie Warszawy.

 

Film ze zdjęciami prac-rzeźb Franciszka Masiaka, zrobione w jego pracowni:

https://www.youtube.com/watch?v=GDj3m9ZTzS0&t=22s

 

Dziesiątki rzeźb, którym kształt nadały przeżycia wojenne autora, czeka na odkrycie, w tym wstrząsające gipsowe figurki ofiar wojny, kalekie dzieci, inwalidzi.

W marcu 2012 roku kustosz wystawy pt. „Krzyż stał się nam bramą” Hanna Korecka miała zaszczyt zaprezentować między innymi artystami, kilka rzeźb Franciszka Masiaka w Dolnym kościele Bazyliki św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

http://solidarni2010.pl/2920-warszawa-krzyz-stal-sie-nam-brama.html

 

NIECH SZCZEZNĄ ARTYŚCI – Hanna Korecka lipiec 2012 rok

https://www.youtube.com/watch?v=rv1T4TzpzVU&feature=emb_logo

 

Wikipedia – Franciszek Masiak

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Masiak

 

Apel – list otwarty artystów, do Premiera RP Ministra Mateusza Morawieckiego i Ministra MKiDN Pana Piotra Glińskiego.

https://ewinia-nowyekran-pl.neon24.pl/post/147410,apel-list-otwarty-artystow

 

Motto: „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”

 

 

Wybitny polski rzeźbiarz Franciszek Masiak – życiorys

http://ewinia-nowyekran-pl.neon24.pl/post/151991,wybitny-polski-rzezbiarz-franciszek-masiak-zyciorys

 

 

KOMENTARZE

 • W tych czasach niewoli...
  to nie Tradycja Kościoła Katolickiego jest szanowana, to nie Polska Kultura Narodowa jest nagłaśniana.

  Ale my Polacy w naszych sercach możemy Tradycję Kościoła uszanować a wtedy i Pan Bóg przywróci i Polskiej Kulturze Narodowej jej należna miejsce.

  Innej drogi nie ma.
 • Wybitny?
  Wybitny ,czy raczej poniżej przeciętnego?
  To już moja amatorszczyzna wydaje się być lepsza.

  https://wiernipolsce.files.wordpress.com/2018/11/dsc02717.jpg?

  https://galeria24net.files.wordpress.com/2013/11/obraz30.jpg?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031