Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1291 postów 1010 komentarzy

APEL – list otwarty artystów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Apel – list otwarty artystów, do Premiera RP Ministra Mateusza Morawieckiego i Ministra MKiDN Pana Piotra Glińskiego.

 

My artyści, uprawiający sztukę warsztatową, malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaninę, zwracamy się z apelem o przywrócenie ustawy z 1962 roku, która chroniła pracownie twórców i ich dzieła.

Pan poseł PiS Maciej Łopiński (członek Komisji Kultury w Sejmie RP) w liście do nas obiecał, że zajmie się tym, jak tylko PiS dojdzie do władzy (rządzi od ponad 3 lat). Pracownie są miejscem naszej twórczej pracy i jako placówki kultury narodowej powinny być objęte ochroną państwa.

Prosimy też o ochronę zawodu artysty sztuk pięknych, w tym stypendia, granty wspierające sztukę wartości”.

 

Artysta plastyk Hanna Korecka

 

18.11.2018 Edukacja przez sztukę – dyskusja artystów sztuki warsztatowej z prałatem Józefem Majem

https://www.youtube.com/watch?v=vlaPu5vq89M&t=3s

 

Verba Sacra – Jan Paweł II , list do artystów

https://www.youtube.com/watch?v=ZsxVbvPetXY

 

Jan Paweł II - List do artystów

Do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych <epifanii> piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej”.

 

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/do_artystow_04041999.html

KOMENTARZE

 • Cała ta ich tzw sztuka współczena....
  zdegenerowana (jak się wtedy mówiło) zarażona nierzadko satanizmem, okultyzmem, symboliką masońską i innym nie wiadomo jeszcze jakim dziadostwem, była swego czasu narzędziem niszczenia Polski.
  Do dzisiaj ci "artyści" obrażają Polskę, Tradycję, Kulturę i historię Polski (np wynosząc na piedestał Piłsudskiego), plują na wartości Chrześcijańskie i narodowe.
  Kupując te ich "dzieła sztuki" przynosimy nierzadko do domu szatana, tak samo jak niczego nieświadomi młodzi ludzi, którzy przynoszą do domu płyty zespołów rockowych, gdzie jak już dzisiaj wiemy, nad taśmami matkami odprawiane są msze satanistyczne z intencją by z każdą płyta poszedł do domu kupującego szatan.

  Bardzo gorąco zachęcam do poważnego zastanowienia się zanim przyniesie się do domu jakieś dzieło "sztuki" współczesnej.
 • Pani Ewiniu...
  Właśnie Pani wstawiła jako ilustrację takie jedno z tych "dzieł sztuki". Czy Pani powiesiłaby sobie coś takiego w domu?
  Skąd my możemy wiedzieć czy to akurat "dzieło" nie jest jakąś chorą wizją piekła, która autorowi pojawiła się np w jakimś chorym narkotycznym śnie, gdzie jak wiadomo, po narkotykach otwiera się nasza podświadomość i wtedy szatan ma otwarte bramy do naszego zniewolenia.
  Z artystami trzeba uważać, bo weźmy np takiego Beksińskiego który igrał ze światami tzw równoległymi i zginął tragicznie on i jego syn.

  Najbezpieczniej jest kupować i popierać sztukę chrześcijańską oraz pejzażystów (te poniżane kiedyś tzw landszafty).
  Przestrzegam przed tzw sztuką współczesną.
 • @Jan Paweł 08:55:02
  Na zdjęciu, które umieściłam, a nie jest zbyt wyraźne, jest praca zatytułowana „Łączka”, a na niej widnieje napis „Krew na wolność bieży”. Namalowane są na niej krzyże, a znaki Polski Walczącej na kamieniach, które symbolizują „Kamienie na szaniec”. Prace były wystawione m.in. w Galerii Wieża na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Pierwszy raz spotkałam się z tego typu oceną, świadczy ona o całkowitej ignorancji i braku wiedzy na temat sztuki współczesnej. Zdjęcie nigdy nie oddaje tego, co jest naprawdę namalowane.
 • @Jan Paweł 08:55:02
  Zdzisław Beksiński został zamordowany, przez człowieka, któremu chciał pomóc. Malował niesamowite obrazy. Jego syn Tomasz rzeczywiście popełnił samobójstwo, cóż nie wszyscy wyrabiają na tym świecie. Pamiętam jego audycje w 3ce i w 2ce PR. Puszczał bardzo dobrą muzykę, dającą do myślenia. Nie wszyscy chcą przeżywać orgazmy z powodu Ślubów Jasnogórskich i innych guseł.
 • Stulecie odzyskania Tożsamości Kulturowej?
  Hanna Korecka jest wybitnym artystą uprawiającym sztukę warsztatową. Jej sztuka posiada oba uzupełniające się - a rzadkie we współczesnej sztuce wymiary; tj. znakomity akademicki warsztat i mocny przekaz.
  Jej osiągnięcia warsztatowe to stworzenie autorskiej, unikalnej materii artystycznej. Materii wymiaru np. Magdaleny Abakanowicz czy Franciszka Starowiejskiego.
  Jeśli chodzi o przekaz - to jej sztuka reprezentuje sztukę wartości. Hanna buduje niezwykłą przestrzeń symboliczną. Drąży przestrzeń Naszej Narodowej Kultury - z jej podstawowymi budulcem, którym jest etyka oparta o zasady sacrum: prawda, piękno, dobro.
  Prezentowane na foto prace nawiązują bezpośrednio do wydarzeń historycznych Polski. Jedna porusza temat Powstania Warszawskiego - losów patriotycznej inteligencji Warszawy dwudziestolecia Niepodległości Polski. Druga nawiązuje do tematu „Łączki” - tj. wydarzeń nowych, odzyskiwania pamięci historycznej, wydobywania z dołów żołnierzy niezłomnych - tych którzy niezłomnie walczyli o wartości Narodowej Kultury.
  Niestety autorka, jak większość wspólczesnych polskich twórców sztuki warsztatowej nie posiada podstawowych warunków do pracy; ani miejsca ani środków. Realizuje więc swoje prace w formie „miniatur”, które nie oddają ich monumentalnych przesłań. W przypadku tej właśnie zamieszczonej na stronie reprodukcji - okazuje się, że odbiorca „komentator” nie potrafi tej przestrzeni nawet odczytać. Jej prace potrzebują realizacji monumentalnych. Wtedy każdy odbiorca mogłby spokojnie odnajdywać symbole i przesłania. Niemniej jednak, na tym zamieszczonym foto - przewodni motyw Flagi Polskiej jest jednoznaczny i widoczny w każdej skali. Więc dziwi mnie zamieszczony „komentarz”.
  Zdzisław Beksiński był mistrzem materii. Potrafił oddać przy pomocy malarstwa fizyczną, kruchą tkankę biologiczną - doczesny wymiar człowieka. Miał wybitny warsztat. Ale jego przekaz - wędrówki w przestrzenie kulturowe okazały się destrukcyjne i to zniszczyło go bezpośrednio.
  Bez ochrony zawodu artysty sztuk pięknych potrafiących kreować trwałe wartości: tj. warsztat i przesłania - stracimy naszą Narodową Tożsamość Kulturową. A co z celebrowaniem Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31