Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1228 postów 968 komentarzy

„POLSKA WOLNA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wystawa „POLSKA WOLNA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ” mogła zaistnieć dzięki zaproszeniu nas – twórców artystów sztuki warsztatowej, przez księdza prałata Józefa R. Maja.

 

W kwietniu i maju 2018 roku w Bazylice św. Krzyża, w dolnym kościele, miała miejsce wystawa naszych prac pt. „KAPŁANI NIEZŁOMNI”. Wtedy ksiądz prałat wyraził chęć pokazania malarstwa, rzeźby, grafiki, tkaniny, w Kolegium św. Stanisława Kostki Liceum Polonijnym w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 9. Za udostępnienie nam miejsca w szkole, wyrażamy serdeczne podziękowanie księdzu prałatowi i dyrektorce Liceum Polonijnego Pani Ewie Petrykiewicz.

Szkołę tworzy ponad 150- osobowa społeczność nauczycieli oraz uczniów, którzy maja polskie korzenie i pochodzą z wielu dawnych republik ZSRR. Ich przodkowie znaleźli się poza granicami Polski bez własnej woli, na skutek wywozu na Wschód, lub w wyniku zmiany granic Polski. Działalność szkoły opiera się na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych.

Jesteśmy profesjonalnymi artystami sztuk pięknych – sztuki warsztatowej. W Duszpasterstwie Środowisk Twórczych Pac Teatralny 18, ksiądz prałat Wiesław A. Niewęgłowski stworzył nam piękne, bezpieczne miejsce do prezentacji naszych prac w Galerii Jednego Dzieła (od czasu spalenia kościoła w 2008 roku, do odejścia z kościoła ks. prałata Wiesława Niewęgłowskiego w 2013 roku).

Obecnie w świecie szalejącej rewolucji neo-marxizmu, neo-moderny, zostaliśmy zepchnięci do podziemia, do katakumb, jak pierwsi Chrześcijanie. Artyści są zdani wyłącznie na siebie, bez jakiejkolwiek pomocy finansowej, mecenatu państwa. Prace nasze mogliśmy do tej pory eksponować jedynie w podziemiach kościołów Warszawy. Panele ze zdjęciami prac – 10 wystaw w tematach narodowo-patriotycznych (panele były pokazywane na użyczonym płocie malarki Bogny Lewtak-Baczyńskiej).

Uważam, że nadszedł czas, by decydenci poważnie potraktowali nasz wieloletni dorobek malarstwa, rzeźby, grafiki, tkactwa.

Powinna powstać „NARODOWA KOLEKCJA 100-dzieł na 100-lecie NIEPODLEGŁEJ!”

Uroczyste otwarcie, wernisaż prac wraz z prelekcjami ich autorów w szkole miał miejsce 12 listopada, swoje prace wystawili:

Azart” - Krystyna Kralkowska – tkanina

Hanna Haska – grafika

Bogna Lewtak-Baczyńska - malarstwo

Hanna Korecka – malarstwo

Berenika Korecka – grafika

Ryszard Łagodziec – rysunek

Joanna Meisner – grafika-linoryt

Łukasz Pęksa – grafika

Adela Rakoczy – malarstwo

prof. Jan Rylke – malarstwo

Ewa Pawlik – malarstwo

Henryka Stronk – malarstwo

Jerzy Teper – rzeźba

Andrzej Tyszko – malarstwo

Radosław Zaremba – mlarstwo

 

Drugą część wernisażu uświetnił koncert Galerii Autorskiej i Teatru WELL ART Bogny Lewtak-Baczyńskiej, Janusza Baczyńskiego – śpiew, przy akompaniamencie i aranżacji prof. Beaty Górskiej-Słociak. W programie były polskie pieśni patriotyczne, a także takie, które zostały odnalezione w kronikach i nie są znane szerszej publiczności.

Utwory na fortepianie grała kompozytorka i pianistka, uczestniczka wielu konkursów Chopinowskich Dagny Baczyńska-Kissas. Zagrała Poloneza A-dur Fryderyka Chopina, a także własnej kompozycji „Ecce Homo” i „Husaria”.

Wystawa „WOLNA POLSKA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ” - jest otwarta od 12.11 do 30.11.2018 r w godz. 12.00-15.00 w Kolegium Liceum Polonijnym ulica Bobrowiecka 9 bud. A.

Zapraszamy serdecznie Hanna Korecka (kurator wystawy).

 

Link do filmu z wernisażu i koncertu:

https://www.youtube.com/watch?v=0BHarDGk_cM&t=14s

 

Link do filmu 18.11.2018 Młodzież z Liceum Polonijnego na mszy odprawianej przez księdza prałata józefa Maja

https://www.youtube.com/watch?v=o8sdDqVN1CI

 

Link do filmu 18.11.2018 Edukacja przez sztukę – dyskusja artystów sztuki warsztatowej z ks. prałatem Józefem Majem:

https://www.youtube.com/watch?v=vlaPu5vq89M

 

 

KOMENTARZE

  • @Ewinia
    Brawo starzy i młodzi razem tak trzymać .Salut.
  • Dałem 5* chociaż...
    zawsze przy tego typu akcjach powstaje pytanie, którego chyba nie da się zamieść pod dywan :

    A co z puczem wojskowym, znanym w historii Polski jako Zamach Majowy i okrutnym mordowaniem przeciwników politycznych np w Berezie Kartuskiej?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829