Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1180 postów 942 komentarze

Kopia obrazu "Ecce Homo" Adama Chmielowskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Serdecznie zapraszamy do Kościoła Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym 18 w Warszawie, aby w kończącym się Roku świętego Brata Alberta – artysty malarza Adama Chmielowskiego - późniejszego opiekuna bezdomnych i biedaków,

 

pomodlić się przy Relikwiarzach świętego, jedynego patrona artystów. W dniu 25 grudnia minęło 101 lat od jego śmierci. Wielki patriota, w Powstaniu Styczniowym w walce stracił nogę. Mimo protezy, wielkiego bólu i trudności związanych z kalectwem, prowadził życie dynamiczne, poświęcając się najbardziej potrzebującym, chorym, głodnym, bezdomnym; „być dobrym jak chleb”. 

Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.

Obok Relikwiarza świętego Brata Alberta (autor prof. Słonina) pojawiła się kopia wstrząsającego obrazu umęczonego Zawiciela. Wówczas zaczął sobie zadawać pytania o ludzką godność, o godność nędzarzy i ubogich. Ecce Homo to Chrystus, który bierze na siebie cierpienia ludzi. Adam Chmielowski odnalazł w Chrystusie Ecce Homo człowieka ubogiego i przeciwnie, w człowieku ubogim odnalazł Ecce Homo. Św. Albert odnalazł w nędzarzach piękno człowieczeństwa. Chciał przywrócić godność nędzarzy.

 

Kopię namalowała artystka malarka Adela Rakoczy, która kontemplowała oryginał w Kaplicy Sióstr Albertynek w Krakowie. Pilastry i łuki w tle obrazu współgrają z architekturą Ołtarza Świętego. Kopia świetna, przesycona duchowością, oddaje dramat umęczonego Chrystusa, te straszliwe chwile kiedy to Piłat wskazując na umęczonego Pana Jezusa mówi: Ecce Homo (oto człowiek).

Inicjatorem powstania kopii obrazu „Ecce Homo” w Roku św. Brata Alberta jest red. Janusz Bruliński długoletni uczestnik Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Kościół Środowisk Twórczych powstał dzięki staraniom X Prałata Wiesława Niewęgłowskiego wieloletniego duszpasterza artystów. Relikwie św. Andrzeja Apostoła, św. Jana, św. Brata Alberta, św. Jana Pawła II znajdują się w kościele dzięki staraniom X Prałata Wiesława Niewęgłowskiego

Święty Bracie Albercie – Patronie nasz módlmy się, aby ta kopia wiernie towarzyszyła artystom w naszym Kościele Twórców pod wezwaniem św. Brata Alberta i  św. Andrzeja Apostoła pl. Teatralny 18. Amen

 

Artystka malarka Hanna Korecka

 

 Chrystus namalowany w półpostaci, okryty szkarłatną szatą z cierniową koroną na głowie, trzciną w ręce i splątanym sznurem na szyi. Ukazany został na tle antycznej architektury rozjaśnionej światłem wydobywającym się zza filara, które tworzy nimb wokół jego głowy. Twarz Chrystusa pociągła z lekkim zarostem, zbroczona krwią wypływającą spod cierniowej korony, powieki przymknięte. Opadająca z ramion czerwona szata tworzy na ubiczowanej piersi Jezusa olbrzymie serce.

 

Link do filmu : https://www.youtube.com/watch?v=RTK5J3WNVzY

 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30