Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1372 posty 1049 komentarzy

Losy Polaków na wschodzie. Nieznana histori 1937-1953

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O tym, co działo się w Polsce pod okupacją Niemiecką uczą się wszystkie dzieci w szkołach. Stąd też każdy nasz rodak potrafi wyliczyć szereg zbrodni hitlerowskich.

 

Pytany natomiast o losy Polaków na wschodzie często rozkłada ręce. Tzw. ziemie utracone są bowiem obszarem kompletnie zapomnianym. Nie znaczy to jednak, że nic o nich nie wiemy! W ostatnich latach zaktywizowały się środowiska przypominające o bezprecedensowej zbrodni wołyńskiej. Skala i brutalność dokonanych tam mordów stała się obiektem publicznej dyskusji, jednak nie tylko szowiniści z UPA popełniali zbrodnie przeciw narodowi polskiemu. Tuż przed wybuchem II wojny światowej NKWD wymordowała na podległym sobie obszarze ponad 100 tys. Polaków. Pod okupacją sowiecką oraz nazistowską na Kresach ginęły kolejne tysiące naszych rodaków. Mordowali ich żydzi pod czerwoną gwiazdą i Litwini w służbie SS. Jednym i drugim zaborcom wysługiwali się również Białorusini i Rosjanie. Po 1945 r. w Polsce wciąż trwała wojna. Działania NSZ i NZW opóźniły przymusową kolektywizację wsi, ale cena walki była bardzo wysoka. Setki tysięcy ludzi wysiedlono. Część z nich nie przetrwała trudów podróży. Ci, którym udało się wrócić umierali wkrótce potem. Powyższy film stanowi zbiorczą analizę dziejów ludności Polskiej żyjącej w XX wieku na terenach byłej Rzeczypospolitej. Powstał dzięki wsparciu Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, głównego organizatora konferencji naukowej: "Martyrologia wsi polskiej na ziemiach utraconych".

 

Piotr Korczarowski

 

Link do filmu eMisjaTv:

https://www.youtube.com/watch?v=_f5L0rOKILY

 

KOMENTARZE

  • Kolektywizacja wsi polskiej w granicach późniejszego PRL.
    Warto poczytać sobie o kolektywizacji wsi w Polsce. To jest "Wiki" ale
    naprawdę napisane prawie, ale to prawie zgodnie z historią. Jak różne od pozostałych demoludów okazały się losy polskiej wsi względem kolektywizacji nie zdajemy sobie z tego sprawy. W najgorszym momencie kolektywizacji uległo "tylko" niecałe 10% gruntów rolnych. Po powstaniu w 1952 roku PRL za sprawą Gomułki proces ten został zatrzymany i praktycznie odwrócony.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektywizacja_w_Polsce

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031