Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1295 postów 1014 komentarzy

Uroczystości przy pomniku Zgrupowania „ŻYWICIEL”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj apelem poległych i złożeniem wieńców pod pomnikiem Żołnierzy "ŻYWICIELA" na Żoliborzu, uczczono zbliżającą się 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwsze strzały w powstaniu padły właśnie na Żoliborzu, jeszcze przed godziną "W".

Dzisiaj apelem poległych i złożeniem wieńców pod pomnikiem Żołnierzy "ŻYWICIELA" na Żoliborzu, uczczono zbliżającą się 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwsze strzały w powstaniu padły właśnie na Żoliborzu, jeszcze przed godziną "W".

Żoliborz również jako pierwsza dzielnica organizuje oficjalne obchody rocznicowe.  I w tym roku spotkaliśmy się 29 lipca jak zawsze  przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”.

Przybyli Kombatanci z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, mieszkańcy z różnych zakątków Żoliborza, w tym sporo  młodzieży, przedstawiciele władz, instytucji, organizacji społecznych a także poczty sztandarowe. Modlitwę odmówił ks. prałat Paweł Piotrowski, proboszcz parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Kompania honorowa, apel poległych, odgłos werbli, salwa, sygnał „Śpij Kolego…”, to wszystko elementy, które towarzyszą takim uroczystościom i tworzą podniosły nastrój. Każda z rocznic Powstania Warszawskiego przypomina o tamtych dramatycznych dniach, pełnych grozy, obfitujących w zniszczenia miasta i śmierć jego mieszkańców. Ale również przypomina o młodych ludziach, wychowanych w niepodległej Polsce, którzy za swą najważniejszą powinność uznali obronę tej niepodległości.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę w intencji ofiar powstania, odczytano apel poległych i oddano trzykrotną salwę honorową. Przedstawiciele różnych organizacji m.in. organizacji kombatanckich, harcerskich i mieszkańcy złożyli pod obeliskiem wieńce i kwiaty. 

 


https://www.youtube.com/watch?v=ZhcvT8q


 


 

Po uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela", delegacje przeszły na ul. Suzina, gdzie upamiętniono żołnierzy batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego OW PPS, którzy polegli w pierwszym boju powstania na Żoliborzu 1 sierpnia 1944 roku o godz. 13.30. Batalion wszedł w skład zgrupowania „Żyrafa” i skutecznie bronił m.in. Twierdzy Zmartwychwstanek.

 https://www.youtube.com/watch?v=lvMfvcvk3tQ

 

 

 

Jak widać w tym roku również został zaparkowany czarny samochód (jedynie marka się zmieniła) w centralnym punkcie, który utrudniał godne złożenie wieńców. 


 

KOMENTARZE

  • Czy wyczytano nazwiska poległych w konkurencji o zawlaszczanie upamiętniania historii Katynia?
    Czy dodano nazwiska patrioyucznego narcyza Bartoszewskiego lub może TW "Historyka" Kloczowskiego i innych autorytetow liberaldemodyktatury pobermanowskiej dla rownowagi w popisowym oscylatorze wyborczym.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31