Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1386 postów 1058 komentarzy

NIEWIADOMSKI – ŻOŁNIERZ ZAPOMNIANY

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Osiemdziesiąt osiem lat temu 31 stycznia 1923 roku został stracony Eligiusz Niewiadomski.

 

Polski malarz, wykładowca i krytyk sztuki, społecznik, uczestnik walk o niepodległość Polski, sympatyk ruchów nacjonalistycznych, zabójca pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Kierownik wydziału II malarstwa, rzeźby i sztuk zdobniczych w Ministerstwie Sztuki i Kultury w 1919 r.

 

Link do filmu NIEWIADOMSKI – ŻOŁNIERZ ZAPOMNIANY – Wojciech Olszański, Marcin Osadowski:

 

  https://www.youtube.com/watch?v=F2cHBog44Go

 

KOMENTARZE

 • Nie, Niewiadomski nie był żołnierzem, był mordercą
  wyjętym z naszej kultury. W naszej kulturze królów, przywódców nie mordowaliśmy, to nie jest nasza kultura. Poniósł zasłużoną karę i jako morderca winien być traktowany.
 • Jednie - co wiemy to, że historia
  Polski jest tak przenicowana - ta najnowsza też - że jedyną prawdą jest to, że Niewiadomski zastrzelił prezydenta. Potem przedstawiano go jako świra - bo tak najłatwiej - ale być może był świrem. dzisiaj od takich aż się roi i to nawet - a może zwłaszcza - w kołchozowym PE z panią Spurek na czele.
  Wniosek?
  Czy tym czynem przysłużył się Polakom czy nie - można tylko spekulować.
 • @Zawisza Niebieski 09:39:47
  Dokładnie, niemniej po swoim czynie domagał się kary śmierci dla siebie, co świadczy o tym, że był to człowiek poważny.
 • @zbig71 10:24:18
  Nie upamiętniałbym go. Można być i żołnierzem, i mordercą równocześnie.

  No bo czym Niewiadomski różni się od szaleńca Cyby, zabójcy Rosiaka, czy też Stefana W, zabójcy prez. Adamowicza? Tylko "formatem zbrodni" - tylko jemu udało się zabić prezydenta RP. Stefan W. trafił nożem jedynie prezydenta Gdańska. Pod względem moralnym są to czyny równorzędnie złe, to samo dotyczy Cyby z Częstochowy.
 • @zbig71 10:24:18
  "Dokładnie, niemniej po swoim czynie domagał się kary śmierci dla siebie, co świadczy o tym, że był to człowiek poważny."

  Poważny i honorowy, nie jak jego wielbiciele co wynoszą go na ołtarze. Popełnił wielką zbrodnię, splamił ideę narodową, chętnie poniósł konsekwencje. Tragiczna postać.
 • @Zawisza Niebieski 09:39:47
  Wspaniały człowiek. Bohater narodowy wielkiego formatu. Odstrzelił lewackiego pomiota.
  CHWAŁA BOHATEROM
 • @Zawisza Niebieski 09:39:47
  Mordować wroga, to największy zaszczyt i nasza narodowa kultura.
 • @Pedant 11:38:01
  Odważny człowiek, polski patriota. Pokazał nam jak mamy rozprawiać się z bolszewikami i zdrajcami narodu.
 • @tańczący z widłami 12:31:51
  Racja.Tylko ktoś,kto nie wysłuchał linkowanego mini-wykładu, może pisać takie durnoty,jak niejaki Niebieski.
 • @Cheval Noir 13:26:47
  Eligiusz Niewiadomski to niewatpliwie postac tragiczna i honorowa, ale rację przyznaję (przynajniej w części) koledze Zawiszy - mozna się modlić za jego duszę, ale w panteonie bohaterów miejsca dla niego uważam nie ma.

  pozdrawiam
 • @tańczący z widłami 12:31:51
  "Odważny człowiek, polski patriota. Pokazał nam jak mamy rozprawiać się z bolszewikami i zdrajcami narodu."

  Nadział Pan już jakichś "zdrajców narodów" na widły?
 • @maharaja 11:36:50
  Zgoda. Tylko czy Cyba czy też Stefan W nie domagali się dla siebie kary śmierci? Bo Niewiadomski tak i wyrok ten wykonano, a na tamtych łożymy i siedzą sobie zbijając bąki.
 • @Pedant 11:38:01
  A jego wielbiciele, to kto?
 • @tańczący z widłami 12:31:51
  Narutowicz nie był bolszewikiem, był prezydentem państwa. Został zamordowany.
 • @tańczący z widłami 12:10:29
  Mówisz, że " Odstrzelił lewackiego pomiota.", a drugi zdecyduje się, "odstrzelić prawackiego pomiota" i co, o kształcie sceny politycznej będziemy decydowali strzelając do polityków, odstrzeliwując raz "lewackiego" raz "prawackiego", tak żeby było sprawiedliwie? Wcześniej Niewiadomski planował zamordować Piłsudskiego. Znów moja nauczycielka historii była jego wielkim zwolennikiem, zaś znajomy przedwojenny prawnik zagorzałym wrogiem.

  O kształcie sceny wyborczej decyduje się przy urnach a nie za pomocą pistoletu. Broń do polityki stosuje się tylko w czasie wojny, w czasie pokoju raz wybieramy lepszego prezydenta innym razem gorszego, ale to nasza decyzja i nasza odpowiedzialność.

  Co do tego, że był osobą honorową to pełna zgoda. Ale karę śmierci poniósł bezsprzecznie sprawiedliwie i nie była to śmierć żołnierza a śmierć mordercy, o motywacji politycznej, ale nadal mordercy.
 • @Zawisza Niebieski 14:58:18
  Narutowicz kolaborował z bolszewikami a więc był ukrytym bolszewikiem i zdrajcą. Rok 1922 kiedy to odstrzelono łeb Narutowiczowi nie był rokiem pokoju a ukrytej wojny a więc Niewiadomski działał w warunkach wojennych i miał prawo posłużyć się bronią a nie długopisem.

  Poza tym dla przykładu brak rozliczenia i odstrzału po 1989 roku żydokomuny był wielkim błędem jak się okazuje, czego konsekwencje widać dziś wyraźnie. Co dowodzi, że na lewackie pomioty najlepsza jest kulka ołowiana a nie urna. No, w zasadzie to masz rację, urna dla nich też jest dobra..........na prochy.
 • @Pedant 13:41:24
  Niestety jeszcze nie. Na razie tylko ze trzech pokłułem.
  Ale ostrzę widły i czekam na okazję.
 • @Zawisza Niebieski 14:58:18
  Na szczęście Niewiadomski ma i będzie miał swoich naśladowców. Choćby taki Janusz Waluś, który unicestwił sprzedajnego komucha j Chrisa Haniego.
 • @tańczący z widłami 15:14:12
  //Narutowicz kolaborował z bolszewikami a więc był ukrytym bolszewikiem i zdrajcą.//

  To wersja dla gorliwych przymułów.Bydląt na tyle leniwych że nawet nie chce im sie zajrzeć do (szczególnie tu wyśmiewanej) wikipedii aby bodaj przeczytać notkę biograficzną.
  Gabriel Narutowicz był rodzonym bratem Stanislovasa Narutavičiusa pro litewskiego działacza społecznego. https://lt.wikipedia.org/wiki/Stanislovas_Narutavi%C4%8Dius
  Zachodziła zatem obawa że Gabriel może prowadzić politykę przyjazną Liwie a przecież państwo polskie powstało po to aby utrzymywać w regionie napięcie i wrogość względem sąsiadów a nie po to żeby coś łagodzić.
 • @tańczący z widłami 15:14:12
  Piłsudski był agentem Austriaków i co to zmienia? Były różne opcje polityczne, Polacy w swej chęci odbudowy Polski podejmowali różne decyzje polityczne, na kim oprzeć walkę o niepodległość.
 • Gabriel Narutowicz jako pierwszy w historii Polski został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 9 grudnia 1922,
  W rozstrzygającej, piątej turze wyborów zyskał poparcie wynoszące zatem 56% głosów parlamentarzystów, podczas gdy Zamoyski, kandydat prawicy, poparty w zasadzie tylko jej głosami, otrzymał niecałe 44% głosów.
  (...)

  Organizacje prawicowe nie zamierzały przyjąć do wiadomości takiej decyzji Zgromadzenia Narodowego. Zanim posłowie i senatorowie biorący udział w głosowaniu opuścili gmach sejmowy, zebrała się tam demonstracja złożona głównie z młodzieży akademickiej i szkolnej głośno wyrażająca niezadowolenie z dokonanego wyboru[7].

  W proteście przeciwko wyborowi prezydenta uformował się pochód, który udał się Nowym Światem w Aleje Ujazdowskie do mieszkania gen. Józefa Hallera[8][9]. Wznoszono antyprezydenckie okrzyki „precz z Narutowiczem”, a gen. Haller z balkonu wygłosił do tłumów przemówienie, mówiąc m.in.:

  Rodacy i towarzysze broni!

  Wy, a nie kto inny, piersią swoją osłanialiście, jakby twardym murem, granice Rzeczypospolitej, rogatki Warszawy. W swoich czynach chcieliście jednej rzeczy, Polski. Polski wielkiej, niepodległej. W dniu dzisiejszym Polskę, o którą walczyliście, sponiewierano. Odruch wasz jest wskaźnikiem, iż oburzenie narodu, którego jesteście rzecznikiem, rośnie i przybiera jak fala[10][11].

  Generał Józef Haller zebrał od tłumu wiwaty za takie słowa, a skandujący hasła przeciwko Narutowiczowi zostali przez Hallera pochwaleni[7]. Po chwili manifestanci przeszli pod dom, w którym mieściła się siedziba endeckiej Gazety Warszawskiej. Tu wygłoszone zostało kolejne przemówienie. Do tłumu przemówił poseł Antoni Sadzewicz:
  "Zaślepienie lewicy i ludowców sprawiło, że najwyższym przedstawicielem Polski ma być człowiek, który jeszcze dwa dni temu był obywatelem szwajcarskim i któremu na gwałt, może już po wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sfabrykowano obywatelstwo polskie. W roku 1912 Żydzi narzucili Warszawie niejakiego Jagiełłę jako posła do Dumy rosyjskiej. Dziś posunęli się dalej: narzucili pana Narutowicza na prezydenta[12].
  Świadomie wprowadzono w błąd obywateli, podając do publicznej wiadomości nieprawdziwą informację jakoby Gabriel Narutowicz, który już od dwóch lat sprawował w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej funkcję ministra robót publicznych, nie posiadał polskiego obywatelstwa[13].

  Na wielotysięcznym wiecu w alei 3 Maja uchwalono rezolucję, która wzywała Narutowicza do ustąpienia, a PSL „Piast” do naprawy błędu, jakim było poparcie zdrady narodowej[13].

  W dniu wyboru prezydenta Narutowicza grupa posłów Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej (pot. Chjeny) ogłosiła komunikat informujący, iż będą walczyć przeciwko objęciu urzędu prezydenta przez Gabriela Narutowicza. W oświadczeniu stwierdzono, że wybór jest narzucony, a walka jest koniecznością w obronie narodowego charakteru państwa Polskiego zagrożonego tym wyborem.

  Dzień po wyborach Narodowa Demokracja ogłosiła, że w przyszłości nie zaakceptuje żadnego rządu, który został utworzony przez prezydenta narzuconego przez obce narodowości: Żydów, Niemców i Ukraińców[14][15].

  Prawica, która w nieodległych wyborach parlamentarnych odniosła względne zwycięstwo odczuła wybór Narutowicza jako swoją porażkę[16]. Rosnące ambicje polityczne prawicy do przejęcia pełnej władzy w swoje ręce i zawód, jaki przyniosło endecji głosowanie stały się okazją do gwałtownej ofensywy politycznej prawicy[13], a głównym argumentem – wybór Narutowicza przez mniejszości narodowe[13].

  Wybór Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta przy istotnym poparciu mniejszości narodowych świadczył o zaangażowaniu mniejszości w życie polityczne państwa[9]. Tej koncepcji nie dostrzegała prawica, która optowała za rządami tzw. „polskiej większości”, jako jedynie słusznej do decydowania o sprawach i problemach Polski, a w szczególności o wyborze głowy państwa[9].

  Po wyborze ukazał się szereg artykułów nieprzychylnych Narutowiczowi, zawierających inwektywy, pogróżki i napaści[13][17].

  Stanisław Stroński opublikował na łamach dziennika „Rzeczpospolita” artykuł Zawada[18], w którym stwierdził, że Narutowicz jest zaporą (zawadą) rzuconą przez Józefa Piłsudskiego na drodze do naprawy państwa. W artykule tym wyraził oburzenie, że Narutowicz przyjmuje wybór, który wcześniej określił haniebnie jątrzącym[19]. Jedyną nadzieją według Strońskiego było to, że prezydent elekt odstąpi od złożenia przysięgi prezydenckiej[9].

  Stanisław Stroński w 1939 w rozmowie z Adamem Pragierem stwierdził, że to co robił w 1922 uznać należy za najcięższy błąd jego życia[20].

  Wysuwano argumenty ksenofobiczne, sugerując, że Narutowicz nie jest Polakiem[13] (z pochodzenia kresowiec z Kowieńszczyzny, z rodziny litwomanów, od młodości mieszkał w Szwajcarii[21]). Sugerowano też, że Narutowicz jako człowiek zamożny może być wykorzystywany do bliżej nieokreślonych interesów światowej finansjery[21], a wybór nastąpił głosami mniejszości narodowych[22]. Były to nieprawdziwe oskarżenia. [23][24]. W rzeczywistości Narutowicz był obywatelem Polski i nie miał nic wspólnego ze światową finansjerą[24]. Narutowiczowi zarzucano też kosmopolityzm, areligijność, i poparcie żydostwa, jako wyzwanie rzucone narodowi polskiemu[13].

  Gazety prawicowe podtrzymywały nacjonalistyczne nastroje, a gazety endeckie opublikowały oświadczenie Komisji Parlamentarnej Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, zapowiadające przeciwstawianie się legalnemu i zgodnemu z konstytucją wyborowi:

  Grupy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej nie mogą wziąć na siebie odpowiedzialności za bieg spraw państwowych i odmawiają wszelkiego poparcia rządom powołanym przez prezydenta narzuconego przez obce narodowości: Żydów, Niemców, i Ukraińców... Stronnictwa Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej podejmują stanowczą walkę o narodowy charakter Państwa Polskiego, zagrożony tym wyborem[25].

  Nie szczędzono epitetów i inwektyw (mason, niewierzący emigrant, nie znający stosunków w Polsce, elekt żydowski, co obraża naród polski[9][26], złodziej, żydowski pachołek[27]), zarzucano pokrewieństwo z Piłsudskim i sugerowano, że to dzięki temu Narutowicz został wybrany prezydentem. Straszono, że Narutowicz jest człowiekiem nie znającym Polski od trzydziestu lat, nie czującym polskiego ducha i żywotnych interesów państwa[17].

  Prawicowe i antysemickie stowarzyszenie „Rozwój” wydało odezwę wzywającą do czynu, a Chrześcijański Związek Jedności Narodowej w dniu 10 grudnia 1922 opublikował oświadczenie zapowiadające bojkot władzy powołanej przez mniejszości narodowe[13].

  Antoni Sadzewicz w „Gazecie Warszawskiej” i Władysław Rabski w „Kurjerze Warszawskim”, pisali o Narutowiczu jako: żydowskim elekcie, zaporze i zawadzie[1][20][27].

  „Gazeta Poranna” wręcz pisała: ...Jakieś ptasie mózgi urzędnicze biedzą się nad ceremoniałem objęcia władzy przez prezydenta Narutowicza... Ludność polska prowokacji tej nie zniesie... zamiast strumienia krwi, które widzieliśmy onegdaj, popłyną krwi tej rzeki[23][26]..

  Wincenty Witos w swoich wspomnieniach napisał:

  Prasa obozu prawicowego wyraźnie podburzała, przedstawiając wybór Narutowicza jako tryumf żydostwa i nieszczęście dla Polski. Tłumy zaczęły szaleć, wygrażając każdemu, kto głosował za Narutowiczem. Niesłychanych wybryków wobec pierwszego Prezydenta odrodzonego państwa ani prasa, ani organizacje prawicowe należycie nie skarciły. Stało się to niemal zachętą do dalszych ekscesów...[20]

  Ksiądz Lutosławski w gazecie partyjnej pisał: Jak śmieli Żydzi narzucić Polsce swego prezydenta?[28]
  Źródło:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_na_Gabriela_Narutowicza

  PS
  FEJKAMI PRAWICA walczy po dziś dzień!
 • @ikulalibal 15:38:33
  Znamy tę lewacka retorykę. Gdy lewakowi brak przekonywujących argumentów pojawiają się epitety : przymuły, bydlęta, lenie, itd.
  Typowe lewactwo.
 • @zbig71 13:44:32
  Był ukrytym bolszewikiem.
 • @tańczący z widłami 17:30:59
  A ja mam w dupie ciebie jak również Narutowicza pospołu z Niewiadomskim.
  Jest mi gantz e gal kto był czyim agentem,kto kogo zabił i co to oznacza.
  Mówie tylko jak jest.A historyczne fakty pokazują że jego śmierć wyeliminowała groźbę przyjaznej Liwie polityki zagranicznej .
  Rolą Polskie z założenia było bycie drzazgą w dupie Europy a nie balsamem.
 • @tańczący z widłami 17:32:31
  Miał chyba jakieś powiązania z Masonerią, pytanie, co u kolegi znacxy bolszewik?
 • @tańczący z widłami 12:13:27
  Wasza kultura na tym polega.
 • @tańczący z widłami 15:18:31
  Ale ci trzonek sparciał.
 • @Zawisza Niebieski 15:51:17
  "Piłsudski był agentem Austriaków i co to zmienia?"

  Z powodu jego agentury zginęło wielu, może setki, tysiące, polskich patriotów. Piłsudski nie wsparł jak należy ani Powstania Wielkopolskiego, ani powstań śląskich, a i jego zaniechania w obronie Lwowa, jak twierdzą niektórzy, doprowadziły do tego, że "dorobiliśmy się" Orląt Lwowskich.

  Niewiadomski przy Piłsudskim to detalista.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:16:25
  Cyt : "Wasza kultura na tym polega".
  Tak. Nauczyliśmy się tej "kultury"od was.

  Ale w zasadzie to mam teraz dylemat. Czy neoendecja powinna karczować tylko lewactwo do korzenia, czy dokoptować na karczowisko również wyborców PiS ze szczególnym uwzględnieniem tych 70+.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:18:00
  Sparcieć to mogą Twoje galoty od starości i nieprania. Trzonek może natomiast zgnić.
  Ale pewnie i ten proces jest już w Twoim przypadku głęboko zaawansowany.
 • @ikulalibal 17:44:14
  Cyt: "A ja mam w dupie ciebie".
  Chciałbyś. Ale niedoczekanie Twoje. Spróbuj namówić Wojtasa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930