Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1372 posty 1049 komentarzy

„WARSZAWA MOICH MARZEŃ– Jak powinna wyglądać Nasza Warszawa”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wystawa na panelach prac artystów-malarzy na Warszawskim Żoliborzu na płocie użyczonym przez artystkę malarkę dr Bognę Lewtak-Baczyńską, ponieważ nie ma dla nich miejsca w przestrzeni publicznej.

Wystawa na płocie jest już kolejną prezentacją artystyczną promującą polską tematykę patriotyczną i historyczną. Poprzednie wystawy miały swoje realizacje spowodowane przez brak wsparcia formalnego, dopiero tegoroczna zyskuje uzasadnienie niezwykłymi warunkami „pandemii” usuwające wydarzenia kulturalne z zamkniętej przestrzeni publicznej nie tylko w Warszawie. Wystawa „WARSZAWA MOICH MARZEŃ – Jak powinna wyglądać Nasza Warszawa”, odbywa się w rocznicę obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, oraz 76 lat po niemieckiej akcji równania z ziemią w odwecie za zryw Powstania Warszawskiego 1944 r. kiedy ponad 85% miasta obróconego zostało w gruzy.

Miasto Warszawa, niezależnie od Powstania Warszawskiego, według planów hitlerowskiego architekta F. Pabsta miało być wyburzone do małego węzła kolejowego  (czyli do malutkiego obszaru zamieszkałego)  i być zamieszkiwane tylko przez 100.000 (do 150.000) mieszkańców głównie niemieckich. Pabst zginął w zamachu na kata Warszawy – Emila Brauna (zginęli obydwaj w dniu 13.12.1943 roku). W zamachu tym z ramienia Kedywu (AGAT-PEGAZ- Parasol) brała m.in. udział 14-letnia Teresa Lewtak-Stattler z d. Szuch (donosiła broń) mama dr Bogny Lewtak-Baczyńskiej. Opisane jest to w kilku książkach poświęconych batalionowi “Parasol” , w tym w  książce p.t. “Warszawskie dzieci pójdziemy w bój...Od “Parasola” do “Żubra” autorstwa Teresy Lewtak-Stattler z d. Szuch, Wydawnictwo Antyk 2004.

Dziewiętnasty i dwudziesty wiek to historia ciągłych zmian Warszawy w drastycznym procesie historycznym: zwłaszcza przestrzeni miasta przez sąsiadów Polski, a następnie zmagań Polaków o odzyskanie tej przestrzeni. Proces ten wcale się nie zakończył – pozbawienie miasta własnej kulturowej przestrzeni wciąż postępuje. Przewodnią refleksją jest pragnienie, by Warszawa otrząsnęła się z dwóch wieków narzucanych imprintów i budowała własną integralność urbanistyczną i architektoniczną.

Artyści promujący sztukę wartości, sztukę mającą wnosić treści etyczne i głębsze odczucia do życia człowieka, a także pewną wiedzę, refleksję, zastanowienie, czy też przedstawiającą historię i martyrologię własnego kraju, a jednocześnie posługującą się językiem profesjonalnym w dziedzinie sztuk pięknych – nie mogą znaleźć do prezentacji swoich prac nigdzie we własnym kraju sal wystawowych. Pozostaje im więc tylko tzw. płot do ekspozycji i tworzenie z własnych środków finansowych wystaw pro publico bono.

Przez ostatnie trzydzieści lat mieliśmy dużo nadziei, że Warszawa zostanie odtworzona tak jak była nazywana przed II Wojną Światową drugim Paryżem Północy, że uratujemy jeszcze te rzeczy, które nie zostały zburzone, lub można je jeszcze odrestaurować. Jest dużo miejsc w Warszawie, gdzie mielibyśmy życzenie, żeby były inne. Pomnik zmarłego w tym roku Mistrza rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego „Rzeź Wołyńska”, powinien znaleźć swoje miejsce np. na Placu Inwalidów. Dr Bogna Lewtak-Baczyńska 11.11.2020r. wystosowała w tym celu pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o postawienie pomnika na Placu Inwalidów od jego strony zachodniej vis a vis Pomnika Dywizji Pancernej gen. Maczka. Już trzydzieści lat temu proponowała, że zgodnie z założeniem przedwojennym Aleja Wojska Polskiego miała być całą aleją pomników narodowych i historycznych.

W wystawie artystów ROTA wzięli udział: Bogna Lewtak-Baczyńska, Hanna Korecka, Hanna Haska, Larysa Jaromska, Jerzy Teper, Janusz Baczyński.

Więcej na temat wystawy „WARSZAWA MOICH MARZEN – Jak powinna wyglądać Nasza Warszawa”, wypowiedzi artystów malarzy biorących udział w wystawie można obejrzeć w filmie pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=rDEVK9S-WfE&t=1670s

 

Po wernisażu i przecięciu wstęgi, odbyło się miłe spotkanie uczestników biorących udział w wystawie:

https://www.youtube.com/watch?v=kgIWuXscnZE&t=7s

 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031