Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1180 postów 942 komentarze

7. rocznica pogrzebu sędzi Marianny (Marii) Trzcińskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

22 marca minęła 7. rocznica pogrzebu sędzi Marianny (Marii) Trzcińskiej. Zmarła 21.12.2011r, ciało kobiety znaleziono w wannie, które wstępnie rozpoznano jako należące do właścicielki lokalu.

 

Ciało Pani Sędzi przez trzy miesiące było przetrzymywane w Instytucie Medycyny Sądowej na Oczki w Warszawie.

Sędzia Maria Trzcińska, urodzona 22 marca 1931 roku, ponad 30 lat pracowała na rzecz upamiętnienia największego ludobójstwa dokonanego w Warszawie przez Niemców. Najpierw badała tę zbrodnię jako pracownik Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w Instytucie Pamięci Narodowej, po przejściu na emeryturę z wielką determinacją kontynuowała badanie i popularyzację tej zbrodni do ostatnich dni swego życia.

Początkowo prowadziła śledztwa w sprawie egzekucji ulicznych dokonywanych przez Niemców w Warszawie i te badania naprowadziły Ją na ślad KL-Warschau. Spisy straconych tam ludzi nie istniały. Maria Trzcińska w badaniach wychodziła od danych, które podał w czasie powojennego procesu dowódca SS i policji w Warszawie Otto Paul Geibl. Powiedział on, że w KL-Warschau tracono około 400 więźniów na dobę, prawie wyłącznie Polaków, gdyż Żydów po likwidacji getta było niewielu.

Sędzia Maria Trzcińska przyjęła, że w ciągu dwóch lat ludobójczego działania obozu w KL-Warschau Niemcy wymordowali przynajmniej 200 tys. Polaków. Obliczenia te były i są podważane, choć oficjalne statystyki potwierdzają, że właśnie tylu warszawiaków zaginęło bez śladu w czasie okupacji.

Maria Trzcińska miała wiele oryginalnych dokumentów, które dowodziły, że Polacy byli poddawani masowej zagładzie. Wyniki swoich badań przekazała w 1995 r. do niemieckiej prokuratury w Monachium. Wydała też książkę "Obóz zagłady w CENTRUM WARSZAWY KL Warschau", w której opublikowała te dokumenty.

Z wielkim zaangażowaniem Pani Maria domagała się od polskich władz upamiętnienia KL Warschau pomnikiem, jednak pomnik ten do dziś nie powstał. Choć w 2001 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia tej wielkiej zbrodni na narodzie polskim właśnie postawieniem w Warszawie pomnika.

Sędzia Maria Trzcińska próbowała przełamać zmowę milczenia na temat KL Warschau.

 

Link do filmu z Cmentarza Bródnowskiego, przy grobie Pani Sędzi Marianny (Marii) Trzcińskiej:

https://www.youtube.com/watch?v=FGR1EwvRUXI&t=4s

 

Link do filmu z 9.03.2019r z comiesięcznej pielgrzymki do pomnika pomordowanych w KL Warschau:

https://www.youtube.com/watch?v=3cYaOPa2nBc

 

 

KOMENTARZE

  • @
    KL Warschau. Sedzia Maria Trzcińska w rocznicę śmierci…

    http://www.polishclub.org/2018/12/21/kl-warschau-sedzia-maria-trzcinska-w-rocznice-smierci/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30