Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1139 postów 921 komentarzy

„POLSKA WOLNA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wystawa „POLSKA WOLNA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ” mogła zaistnieć dzięki zaproszeniu nas – twórców artystów sztuki warsztatowej, przez księdza prałata Józefa R. Maja.

 

W kwietniu i maju 2018 roku w Bazylice św. Krzyża, w dolnym kościele, miała miejsce wystawa naszych prac pt. „KAPŁANI NIEZŁOMNI”. Wtedy ksiądz prałat wyraził chęć pokazania malarstwa, rzeźby, grafiki, tkaniny, w Kolegium św. Stanisława Kostki Liceum Polonijnym w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 9. Za udostępnienie nam miejsca w szkole, wyrażamy serdeczne podziękowanie księdzu prałatowi i dyrektorce Liceum Polonijnego Pani Ewie Petrykiewicz.

Szkołę tworzy ponad 150- osobowa społeczność nauczycieli oraz uczniów, którzy maja polskie korzenie i pochodzą z wielu dawnych republik ZSRR. Ich przodkowie znaleźli się poza granicami Polski bez własnej woli, na skutek wywozu na Wschód, lub w wyniku zmiany granic Polski. Działalność szkoły opiera się na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych.

Jesteśmy profesjonalnymi artystami sztuk pięknych – sztuki warsztatowej. W Duszpasterstwie Środowisk Twórczych Pac Teatralny 18, ksiądz prałat Wiesław A. Niewęgłowski stworzył nam piękne, bezpieczne miejsce do prezentacji naszych prac w Galerii Jednego Dzieła (od czasu spalenia kościoła w 2008 roku, do odejścia z kościoła ks. prałata Wiesława Niewęgłowskiego w 2013 roku).

Obecnie w świecie szalejącej rewolucji neo-marxizmu, neo-moderny, zostaliśmy zepchnięci do podziemia, do katakumb, jak pierwsi Chrześcijanie. Artyści są zdani wyłącznie na siebie, bez jakiejkolwiek pomocy finansowej, mecenatu państwa. Prace nasze mogliśmy do tej pory eksponować jedynie w podziemiach kościołów Warszawy. Panele ze zdjęciami prac – 10 wystaw w tematach narodowo-patriotycznych (panele były pokazywane na użyczonym płocie malarki Bogny Lewtak-Baczyńskiej).

Uważam, że nadszedł czas, by decydenci poważnie potraktowali nasz wieloletni dorobek malarstwa, rzeźby, grafiki, tkactwa.

Powinna powstać „NARODOWA KOLEKCJA 100-dzieł na 100-lecie NIEPODLEGŁEJ!”

Uroczyste otwarcie, wernisaż prac wraz z prelekcjami ich autorów w szkole miał miejsce 12 listopada, swoje prace wystawili:

Azart” - Krystyna Kralkowska – tkanina

Hanna Haska – grafika

Bogna Lewtak-Baczyńska - malarstwo

Hanna Korecka – malarstwo

Berenika Korecka – grafika

Ryszard Łagodziec – rysunek

Joanna Meisner – grafika-linoryt

Łukasz Pęksa – grafika

Adela Rakoczy – malarstwo

prof. Jan Rylke – malarstwo

Ewa Pawlik – malarstwo

Henryka Stronk – malarstwo

Jerzy Teper – rzeźba

Andrzej Tyszko – malarstwo

Radosław Zaremba – mlarstwo

 

Drugą część wernisażu uświetnił koncert Galerii Autorskiej i Teatru WELL ART Bogny Lewtak-Baczyńskiej, Janusza Baczyńskiego – śpiew, przy akompaniamencie i aranżacji prof. Beaty Górskiej-Słociak. W programie były polskie pieśni patriotyczne, a także takie, które zostały odnalezione w kronikach i nie są znane szerszej publiczności.

Utwory na fortepianie grała kompozytorka i pianistka, uczestniczka wielu konkursów Chopinowskich Dagny Baczyńska-Kissas. Zagrała Poloneza A-dur Fryderyka Chopina, a także własnej kompozycji „Ecce Homo” i „Husaria”.

Wystawa „WOLNA POLSKA! 100-lecie NIEPODLEGŁEJ” - jest otwarta od 12.11 do 30.11.2018 r w godz. 12.00-15.00 w Kolegium Liceum Polonijnym ulica Bobrowiecka 9 bud. A.

Zapraszamy serdecznie Hanna Korecka (kurator wystawy).

 

Link do filmu z wernisażu i koncertu:

https://www.youtube.com/watch?v=0BHarDGk_cM&t=14s

 

Link do filmu 18.11.2018 Młodzież z Liceum Polonijnego na mszy odprawianej przez księdza prałata józefa Maja

https://www.youtube.com/watch?v=o8sdDqVN1CI

 

Link do filmu 18.11.2018 Edukacja przez sztukę – dyskusja artystów sztuki warsztatowej z ks. prałatem Józefem Majem:

https://www.youtube.com/watch?v=vlaPu5vq89M

 

 

KOMENTARZE

  • @Ewinia
    Brawo starzy i młodzi razem tak trzymać .Salut.
  • Dałem 5* chociaż...
    zawsze przy tego typu akcjach powstaje pytanie, którego chyba nie da się zamieść pod dywan :

    A co z puczem wojskowym, znanym w historii Polski jako Zamach Majowy i okrutnym mordowaniem przeciwników politycznych np w Berezie Kartuskiej?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031