Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1129 postów 918 komentarzy

187. rocznica Obrony Reduty Ordona

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

9.09.2018 na warszawskiej Ochocie odbyły się obchody 187. rocznicy Obrony reduty Ordona. Głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Po nim Prezes Stowarzyszenia Reduty Ordona Artur Nadolski.

Modlitwę za zmarłych i poległych przeprowadził ls. Prałat Kazimierz Sznajder, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Po przeczytaniu wiersza Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”, grupa rekonstrukcji historycznych zorganizowała pokaz musztry z epoki. Uroczystości zakończyło składanie kwiatów oraz odegranie „Warszawianki”.

Podczas szturmu Rosjan na Warszawę w 1831 roku Reduta Ordona była najbardziej wysuniętym na przedpolach miasta fragmentem fortyfikacji miasta. Nad artylerią dowództwo objął ppor. Julian Konstanty Ordon. Reduta została zaatakowana 6 września 1831 o świcie przez kilka tysięcy Rosjan. Moskale okrążyli redutę i wdarli się do środka od tyłu, tym samym odcinając drogę odwrotu. Redutę wysadzono. Na przekór relacji Mickiewicza wśród poległych nie było Juliana Ordona, który został ciężko ranny i trafił do carskiej niewoli. Po ucieczce wiele lat spędził na emigracji. Targany wyrzutami sumienia 4 maja 1887 we Florencji odebrał sobie życie.

Przed II wojną światową historycy ustalili, że słynna Reduta nr 54 znajduje się przy dzisiejszej ul. Mszczonowskiej. Tam w 1937 roku odsłonięto obelisk, który istnieje do dziś. Jednak najnowsze wyniki prac archeologicznych wykazują, iż dzieło znajdowało się przy współczesnej ul. Na Bateryjce.

 

Link do filmu z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=rORNG9Wbvl4&t=4s

 

 

 

KOMENTARZE

  • Historię nalerzy znać
    Obecna władza robi dobrą minę do złej gry. Z jednej strony kultywuje Patriotyzm i bohaterstwo ale tylko te anty ruskie jak widać. Z drugiej strony polecam zapoznanie się z podręcznikami w szkołach ło nawet w PODSTAWOWYCH JAK I ŚREDNICH to co tam przeczytacie wprawi was o ból głowy. Takich kłamstw w Historii to nie było nawet w PRL-u . PRL RACZEJ NIC NIE PISAŁ I ZATAJAŁ teraz piszą głupoty i bzdury totalna nie prawdę!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930