Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1091 postów 888 komentarzy

Wystawa na użyczonym płocie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wystawa na panelach prac artystów-malarzy na Warszawskim Żoliborzu na płocie użyczonym przez malarkę Bognę Lewtak-Baczyńską, ponieważ nie ma dla nich miejsca w przestrzeni publicznej.

Obecnie zza krzaków można obejrzeć wystawę 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI – LOSY ŻOŁNIERZY.

Wernisaż na płocie 16.06.2018 r. został poprowadzony przez artystkę Bognę Lewtak-Baczyńską i Janusza Baczyńskiego.

W Galerii Well Art Bogny Lewtak-Baczyńskiej odbyła się część artystyczna. Na fortepianie grała córka państwa Baczyńskich Dagny Baczyńska-Kissas. Zagrała pięć swoich kompozycji, jedną z nich była inspiracja do obrazu „Ecce Homo” - „oto człowiek” motyw w sztuce chrześcijańskiej przedstawiający ubiczowanego Chrystusa w koronie cierniowej. Obraz Chrystusa namalował Adam Chmielowski, a kopię obrazu Ada Rakoczy, który znajduje się w kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. Grała utwory z albumu muzycznego: "Jesus Christus Salvator", który został nagrodzony (trzecia nagroda) w XXXIII Miedzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmowym i Multimedialnym KFS Niepokalanów: Ecce Homo (św. Brat Albert) Wskrzeszeie Łazarza, Zmartwychwstanie Chrystusa na Syros, Pro Pacem, Jezu ufam Tobie (św. Faustyna).

Było też wspólne śpiewanie, poczęstunek i wspaniały bezowy tort z napisem 100-LAT NIEPODLEGŁOŚCI (dodatkowo: Bogna i Janusz)

 

Link do filmu z wernisażu na płocie cz. 1/2

https://www.youtube.com/watch?v=1JmnbNo_idE&t=272s

 

Link do filmu z wernisażu na płocie cz. 2/2

https://www.youtube.com/watch?v=EfxljcR0QW4

 

Bogna Lewtak-Baczyńska o wystawie:

1/
obecna wystawa na moim ogrodzeniu jest zaledwie echem ogromnej trwającej nadal bo od 01.06.2018 r. do 26.08.2018 r. a więc aż przez 3 miesiące wystawy :

"100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI - LOSY ŻOŁNIERZY"

Wystawa malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby

Artystów GALERII AUTORSKIEJ I TEATRU WELL ART BOGNY LEWTAK-BACZYŃSKIEJ i grupy ROTA

w MUZEUM ARMII KRAJOWEJ IM.GEN.EMILA FIELDORFA "NILA" w Krakowie

01.06.2018 - 26.08.2018

Wystawa w Krakowie jest wystawą wyjątkową i niepowtarzalną.
Prezentuje aż 73 (siedemdziesiąt trzy !) prace, w tym kilkanaście ogromnych. Jest eksponowana na ogromnym zadaszonym dziedzińcu Muzeum i na jego 1-szym piętrze.
Nie było od wielu lat takiej wystawy, ani w Bazylice, ani w Archidiecezji, ani w innym kościele, ani w innym muzeum w Polsce. Dyrekcja Muzeum i Pracownicy otrzymali od nas w dniu wernisażu Nagrodę w postaci pięknej statuetki z orłem - z podziękowaniem za promocję sztuki polskiej i dbałość o polską historię - nagroda z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Wystawa była/jest (oprócz akustyka i symbolicznego poczęstunku) całkowicie sponsorowana przez Bognę Lewtak-Baczyńską i Janusza Baczyńskiego czyli kuratorkę wystawy i asystenta kuratora. Wydatki na wystawę - katalogi, transport, elementy wystawiennicze etc. pochłonęły kilka tysięcy złotych, aż do górnej granicy kwoty - poszły na to wszystkie nasze oszczędności.
To co powinno opłacić Ministerstwo - płaciliśmy my - prywatni ludzie.

Podobnie jest z wystawą na moim ogrodzeniu, która jest zaledwie echem wystawy krakowskiej.
Nie tylko, że "użyczam płotu" - jak Pani napisała, ale organizuję i sponsoruję całą wystawę i wernisaż, zamawiam w drukarni prace, redaguję wystawę, robię plakaty (teraz, w drodze wyjątku, jest jeden plakat projektu Muzeum, ale zrealizowany na nasz koszt).

Nawet jeżeli artyści (i to nie wszyscy) zwracają mi za druk paneli, to i tak pozostaje gros kosztów po mojej i mojego męża stronie. Ponadto fizycznie realizujemy wraz z mym mężem Januszem każdą wystawę grupy ROTA "na płocie" i wernisaż - a więc jest to ciężka praca
kilkutygodniowa i duże wydatki z naszej strony.

Z kolei przygotowanie wystawy w Krakowie to była moja praca ponad roczna - wyjazdy z mężem do Krakowa, korespondencja, negocjacje, zgłaszanie artystów, ich biografii, przygotowanie i druk katalogów, przygotowanie i zrealizowanie prawie 300 podpisów pod obrazy, zakupienie elementów wystawienniczych, pakowanie prac, transport własnym samochodem, przywiezienie instrumentu do Krakowa, przyjazd dwóch pianistek, tygodniowy pobyt w Krakowie aby zawiesić wystawę, dodatkowo musiałam namalować 20 nowych obrazów związanych z tematem wystawy, gdyż koledzy artyści wielu tematów w ogóle nie poruszyli i prace zgłaszali długo po terminie i przywozili je nie zawsze zgodnie ze zgłoszeniem - i do tego przeogromne nasze prywatne wydatki na rzecz sztuki polskiej,
bo na Ministerstwo Kultury w tak ważnym temacie okazało się, że nie można liczyć.
Wystawie towarzyszył nasz wzruszający, piękny profesjonalny koncert, gdzie nasz śpiew, świetnie nagłośniony profesjonalną aparaturą, wzruszył gości do łez. Za nasz śpiew i za koncert Dagny zebraliśmy wiele gratulacji.

Gwoli wyjaśnienia dodatkowego : Po negatywnych odpowiedziach kilku czołowych muzeów w Polsce na naszą propozycję niepodległościowej wystawy - od 1,5 roku załatwiałam i "walczyłam" o w/w wystawę w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, które okazało się najbardziej wrażliwe na sztukę polską.

W wystawie w Krakowie, która nadal trwa - wzięło udział siedmiu artystów : Jadwiga Maria Jarosiewicz ( z 3 pracami) Bogna Lewtak-Baczyńska (z 50-ma pracami), Larysa Jaromska (z 7-ma pracami), Hanna Korecka ( z 8-ma pracami), Berenika Korecka-Sowińska (z 2-ma pracami), Ewa Budzyńska (z 1 pracą), Jerzy Teper (z 1 pracą) oraz trzech prac artystów z moich i mego męża zbiorów - prace dwóch nie żyjących legionistów - kpt Wiesława Żarskiego i Tadeusza Korpala oraz rzeźba Krzysztofa Grodzickiego.

Pragniemy pochwalić się naszą unikalną wystawą przygotowaną na 100 lat niepodległości w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie p.t.

"100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy"

W P.S. przesyłam fragment strony internetowej Muzeum AK w Krakowie - o naszym wernisażu, a poniżej wrażenia z naszego wernisażu w Krakowie.

Wystawa wyszła pięknie - przepięknie. Ludzie się zachwycali i byli przejęci.
Wernisaż był wspaniały. Prac malarskich Bogny Lewtak-Baczyńskiej było aż 38, a graficznych i rysunkowych ok.12, w tym dużo ogromnych prac, innych artystów prace - to 23 obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby.
Wśród prac Bogny Lewtak-Baczyńskiej były wyjątkowe tematy z I-wszej wojny światowej takie np. jak przejście przełęczy Pantyr-Pass, i okopy pod Kostiuchnówką, i pociągi pancerne "Groźny" i "Śmiały"itd., a z II-giej wojny światowej takie jak np. : gułagi na Workucie i Kołymie, Monte Cassino, a nawet miś syryjski kapral "Wojtek" z Armii Andersa i in..

W czasie wernisażu mieliśmy pięknie przygotowaną scenę, dobre mikrofony i świetnego akustyka. Publiczność wysłuchała ze wzruszeniem "Dwóch miłości" K.K.Baczyńskiego do muzyki Bogny Lewtak-Baczyńskiej, "Wierszy wojennych" K.K.Baczyńskiego do muz.Z.Koniecznego i innych wyjątkowych utworów, a także śpiewała z nami piosenki przebojowo wesołe choć mało znane - legionowe i smutne nieznane oraz wielkie poetyckie utwory, płakali ze wzruszenia.

Mieliśmy sukces malarsko-graficzno-rysunkowo-rzeźbiarski oraz wokalny i repertuarowy, Dagny Baczyńska-Kissas miała sukces wykonując utwory Fryderyka Chopina, a przede wszystkim własną porywającą kompozycję p.t. "Husaria".

Na wernisażu był jeden z trzech Patronów Honorowych naszej wystawy wraz z delegacją z Polskiej Akademii Nauk - Pani Barbara Kubielas z Fundacji Victorii Jankowskiej, cudzoziemcy, polski reżyser z USA Eugeniusz Starky, kombatanci, słynny ułan Włodzimierz Wowa Brodecki i wielu innych zacnych gości, historyków, kilku artystów.
Było tak miło i czas tak szybko płynął, że musieliśmy przepraszać gości, że już powinniśmy zakończyć wernisaż bo bardzo późno i trzeba zamykać Muzeum, a my musimy wracać po 5 dniach pracy w Krakowie nad przygotowaniem wystawy - do Warszawy.

Nasza Galeria-Teatr była organizatorem i sponsorem w/w wystawy - walczyliśmy o nią od ok.1,5 roku. Był to dla nas nie lada koszt, który "pożarł" wszystkie nasze oszczędności.
Ale cóż, całe nasze rodziny walczyły i ginęły w I-wszej i II-giej wojnie światowej, a niestety większość wniosków o dofinansowanie tego rodzaju wystaw przepadała w Ministerstwie Kultury, jak np. :
1/
wniosek o reżyserowanie przez Bognę Lewtak-Baczyńską sztuki jej autorstwa związanej tematycznie z niepodległością Polski, o koncert i wystawę Bogny Lewtak-Baczyńskiej i jej Teatru - z okazji 100-lecia ZASP i 100-lecia niepodległości Polski, o który wystąpiła jedna z Sekcji ZASP-u,
2/
wniosek o koncert i wystawę Bogny Lewtak-Baczyńskiej i jej Teatru wraz z Dagny Baczyńską-Kissas z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II, o który wystąpiła jedna z sekcji Polskiej Akademii Nauk,

Mimo otrzymanej przez obydwa wnioski wymaganej punktacji Ministerstwo/Miasto przydzieliło środki dużo mniej ważnym tematom i przedsięwzięciom, a nawet zmieniano reguły konkursów w trakcie ich trwania.
3/
Jako cała grupa malarzy poszliśmy w październiku 2017 na umówione spotkanie przez Hanię Korecką do Ministerstwa Kultury na rozmowę z dyrektorem organizującym obchody 100-lecia niepodległości Polski aby Ministerstwo zechciało nas z naszą twórczością, wystawą tematyczną, do nich włączyć/dokooptować, dyrektor obiecał się odezwać do nas za kilka dni, mimo wielu monitów nie odezwał się nigdy.


Bogna Lewtak-Baczyńska

 

KOMENTARZE

  • @
    Inauguracja wystawy w Krakowie "100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI - LOSY ŻOŁNIERZY"

    Artyści dla Niepodległej

    http://ewinia.nowyekran.pl.neon24.pl/post/144051,artysci-dla-niepodleglej

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930