Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
959 postów 785 komentarzy

Multi kulti na pl. Zamkowym propaguje święto Holi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

2.04.2017 Katyński Marszu Cieni zderzył się na placu Zamkowym z hinduistycznym świętem Holi. Tak będzie wyglądać kiedyś Warszawa?

 

Holi to hinduistyczne święto wiosny, które odbywa się w dniu pierwszej pełni księżyca w miesiącu Phalgun Purnima. To kalendarzowy odpowiednik przełomu lutego i marca.

W dniu święta Holi, hindusi obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. To święto wybaczenia i nowego początku. W tym dniu nie liczą się kasty, religie, kultury ani języki. Wszyscy, bez względu na wiarę i pochodzenie są mile widziani, także muzułmanie, chrześcijanie czy dość zwykle konserwatywni sikhowie. Tęczowe kolory, także tutaj oznaczają różnorodność. W dniu święta Holi, hindusi obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. To święto wybaczenia i nowego początku. W tym dniu nie liczą się kasty, religie, kultury ani języki. Wszyscy, bez względu na wiarę i pochodzenie są mile widziani, także muzułmanie, chrześcijanie czy dość zwykle konserwatywni sikhowie. Tęczowe kolory, także tutaj oznaczają różnorodność. 

Holi, swoją nazwę wzięło od imienia Holiki, która była siostrą złego króla demonów o imieniu Hiranyakashipu. Chciwy król chciał, żeby wszyscy na całym świecie modlili się tylko do niego. Jednak jego własny syn Prahalad, postanowił modlić się do dobrego boga Vishnu. Za to bezwzględny ojciec skazał go na śmierć. 

Nakazał Holice, która była odporna na ogień, wziąć Prahalada w ramiona i wejść z nim w ogień. Jej dar działał jednak tylko wtedy, gdy wstępowała w ogień samotnie. Holika zginęła w płomieniach, a jej siostrzeniec, dzięki swoim żarliwym modlitwom ocalał. W wigilię święta Holi, hindusi w całych Indiach palą ogromne ogniska, wokół których odbywają się tańce i zabawy.

 

Link do filmu z pl. Zamkowiego:

https://www.youtube.com/watch?v=8O70fwJT6sI&t=12s

 

 

 

 

KOMENTARZE

  • @
    Ciemna strona święta Holi

    http://wiadomosci.wp.pl/ciemna-strona-holi-kolorowego-swieta-wiosny-6031568301974657a
  • bawicie się, bawcie tymi obcymi kulturami...
    na skutki nie trzeba będzie długo czekać. Tu można można zobaczyć skutki takiej zabawy z demonami:
    https://www.youtube.com/watch?v=ON3fMLk6ZaU&t=1132s

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031