Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
959 postów 785 komentarzy

Rzeźba smoleńska Ryszarda Stryjeckiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Artysta rzeźbiarz Ryszard Stryjecki wykonał projekt rzeźby smoleńskiej, którą zatytułował „Zbrodnia to niesłychana”. Można ja oglądać na wystawie pt. PASJA organizowanej przez OW ZPAP. Wystawa czynna jest do 31.01.2018 przy ul. Mazowieckiej 11a.

 

Ryszard Stryjecki nie brał udziału w konkursach na pomniki smoleńskie , ale na tej wystawie okręgowej po raz pierwszy zademonstrował swoja rzeźbę poświęconą tragedii smoleńskiej. Jest to coś, co według jego wyobrażenia, mogłoby stanąć przed Pałacem Prezydenckim. W jego projekcie, nawet drewniany krzyż postawiony przez harcerzy, a potem aresztowany, w tym pomniku miałby godna oprawę. Jest to forma, która miałaby być wykonana w metalu, najlepiej w tytanie, albo aluminium, a na niej z centrum, który sugeruje wybuch rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach portrety osób, które zginęły w tej tragedii. Portrety wykonane były by reliefowo w technice czarno-białej. Rewers rzeźby zawiera 12 portretów poległych, których rodziny maja zupełnie odmienny od naszego punkt widzenia, jeżeli chodzi o ocenę tego, co tam się stało. Dla uszanowania ich odrębnej wizji, są umieszczeni z odwrotnej strony i w idealnym szyku .

Wizją Ryszarda Stryjeckiego jest również wybudowanie podziemia między Pałacem a Kordegardą w którym znajdowała by się pełna dokumentacja tragedii smoleńskiej.

Ryszard Stryjecki wspólnie z artystą Mieczysławem Syposzem zrealizował monument poświęcony blisko 50 tys. ofiar rozstrzelanych na Woli podczas powstania Warszawskiego, który stanął w Warszawie u zbiegu ul. solidarności i ul. Leszno jesienią 2004 roku.

Twórcę znamy również z corocznych (OD 1990 r) organizowanych przez niego w Orońsku plenerów głucho niewidomych artystów amatorów.

 

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=t3cyCp0_0wA

 

 

Warszawa: „Krzyż stał się nam bramą”

 //solidarni2010.pl/2920-warszawa-krzyz-stal-sie-nam-brama.html

  

Rzeźba smoleńska Ryszarda Stryjeckiego, artykuł umieszczony na stronie Solidarni 2010

 //solidarni2010.pl/36393-rzezba-smolenska-ryszarda-stryjeckiego-8222zbrodnia-to-nieslychana8221.html

 

KOMENTARZE

 • Autorka
  Ta rzeźba - pomnik - daje do myślenia. Podoba mi się.
  Pozdrawiam.
 • Jeszcze jeden mały krok ...
  Dlaczego tzw. sztuka na zamówienie to jeden wielki KICZ ?
  Odpowiadam, bo POziom wiedzy i kultury estetycznej jest na POziomie discopolo i dlatego do tych ludzi PO najmniejszej linii oPOru, dedykowane są te "dzieła" !!!
 • Widać, że Artysta ma tendencje do...
  trywializowania i prowokowania.
  Poprzedni pomnik Ofiar Wołynia z felerami a teraz znowu:
  "Zbrodnia to niesłychana, pani zabiła pana"...
  Poza tym, czy jest coś ponad Krzyż? bo jak widać w przypadku tej rzeźby, ponad Krzyżem dzieje się bardzo wiele.
  Czy ci ludzie zaczną w końcu myśleć?
  Czy to są zwykłe przeoczenia, czy jakieś prowokacje?
 • @provincjał 13:50:42
  Przychylam się do Twojej opinii, to kicz

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031