Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
951 postów 783 komentarze

80. rocznica powołania Stronnictwa Pracy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Stronnictwo Pracy powstało 10 października 1937 w wyniku połączenia Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, Narodowej Partii Robotniczej i Związku Hallerczyków.

 Na powstanie Stronnictwa Pracy istotny wpływ wywarła uprzednia działalność Frontu Morges, którego ojcem był Ignacy Paderewski. On dał nowe hasło do stworzenia nowej partii politycznej, która miała zbudować nowoczesną Polskę. Pierwszy zjazd odbył się 10 października 1937 r. na którym powstało Stronnictwo Pracy. Pierwszym Prezesem był Wojciech Korfanty, a Szefem Rady Politycznej był gen. Józef Haller. Była to bardzo nowoczesna formacja, która miała bardzo nowoczesny jak na tamte czasy program, do dzisiaj aktualny. Stronnictwo Pracy podczas okupacji miało dwóch delegatów Cyryla Ratajskiego i Jana Jankowskiego, którzy byli przedstawicielami rządu na emigracji. Po wojnie w roku 1946 ówczesny prezes Stronnictwa Pracy Karol Popiel zawiesił działalność Stronnictwa ze względu na ogromne prześladowania ze strony komunistów. Stronnictwo reaktywowani w kraju 12 lutego 1989 r, a pierwszym prezesem został Władysław Siła-Nowicki. Stronnictwo przechodziło kryzys w latach dziewięćdziesiątych, nie zostało dopuszczone do Okrągłego Stołu, były też działania rozłamowe, które trawiły  Stronnictwo Pracy przez wiele lat. W 2000 roku do Stronnictwa przystąpiła koalicja ludowo niepodległościowa, a prezesem został Andrzej Owsiński. W roku 2002 Stronnictwo Pracy zostało wyrejestrowane, a wznowiło rejestrację na kongresie w 2004 roku. Prezesem został Zbigniew Wrzesiński, jest nim do dnia dzisiejszego. Obecnie Stronnictwo Pracy działa, chce działać w nowoczesnej prawicy i nadawać jej ton, który będzie prowadził nas do państwa nowoczesnego, rozwiniętego, nie tylko gospodarczo, ale również i duchowo. 

W sobotę 7 października 2017 uroczyście złożono kwiaty przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, następnie uroczystości celebrowano w Katedrze św. Jana. Ksiądz Józef Maj poświęcił sztandar Stronnictwa Pracy, wygłosił kazanie bardzo patriotyczne i bardzo edukacyjne nawiązujące do historii Stronnictwa Pracy, jego założycielom. Podczas mszy św. Stronnictwo Pracy zostało uroczyście zawierzone pod opiekę Najświętszej Marii Panny. Przemówienie wygłosił Prezes Zbigniew Wrzesiński.

Złożono wieńce przed tronem Najświętszej Maryi Panny, przy grobie Premiera Ignacego Paderewskiego oraz tablicy upamiętniającej Wojciecha Korfantego. Następnie przemówienie wygłosił gen. Jan Grudniewski . Wręczono wyróżnienia i awanse Polskich Drużyn Strzeleckich. Został odczytany list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego do prezesa Stronnictwa Pracy.

Na koniec uroczystość uświetnił  Andrzej Zagdański wybitny tenor Opery Narodowej, wykonał dwa utwory patriotyczne: „Głos duszy” i „Modlitwa Obozowa”.


Złożenie wieńców przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=WlKmpWRwH9w&t=426s

 

Uroczystości w Katedrze św. Jana w Warszawie:

 https://www.youtube.com/watch?v=vjKZBJsr1_k&t=3596s

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930