Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1028 postów 832 komentarze

Święto Wojska Polskiego - Apel Pamięci na Powązkach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Apel Pamięci oraz ceremonia wręczenia pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach – zainaugurowały wieczorem 14 sierpnia państwowe uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego,

obchodzonego na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W uroczystości pod Pomnikiem Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na Powązkach Wojskowych, która odbyła się o 20.00, wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecny był także prezes IPN Jarosław Szarek. Głowa państwa dokonała uroczystego przekazania pośmiertnych awansów generalskich. Postanowieniem Prezydenta RP z 21 kwietnia br. do stopnia generała brygady awansowany został m.in. płk Władysław Liniarski ps. Mścisław, w latach 1941–1945 dowódca Obszaru Białystok Związku Walki Zbrojnej, a następnie – Okręgu Białystok Armii Krajowej-Armii Krajowej Obywatelskiej. Inicjatorem tego wniosku był IPN. W przeddzień Święta Wojska Polskiego prezydent awansował pośmiertnie na stopień generała broni Władysława Jędrzejewskiego i generała brygady Mariana Orlika. Stanisław Artur Mieszkowski został mianowany kontradmirałem.

- Kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to mam pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Powązkach Wojskowych. 


 Link do filmu z Apelu Pamięci na Powązkach:

https://www.youtube.com/watch?v=btEdsudRqCU

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031