Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1094 posty 892 komentarze

Święto Wojska Polskiego - Apel Pamięci na Powązkach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Apel Pamięci oraz ceremonia wręczenia pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach – zainaugurowały wieczorem 14 sierpnia państwowe uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego,

obchodzonego na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W uroczystości pod Pomnikiem Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na Powązkach Wojskowych, która odbyła się o 20.00, wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecny był także prezes IPN Jarosław Szarek. Głowa państwa dokonała uroczystego przekazania pośmiertnych awansów generalskich. Postanowieniem Prezydenta RP z 21 kwietnia br. do stopnia generała brygady awansowany został m.in. płk Władysław Liniarski ps. Mścisław, w latach 1941–1945 dowódca Obszaru Białystok Związku Walki Zbrojnej, a następnie – Okręgu Białystok Armii Krajowej-Armii Krajowej Obywatelskiej. Inicjatorem tego wniosku był IPN. W przeddzień Święta Wojska Polskiego prezydent awansował pośmiertnie na stopień generała broni Władysława Jędrzejewskiego i generała brygady Mariana Orlika. Stanisław Artur Mieszkowski został mianowany kontradmirałem.

- Kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to mam pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Powązkach Wojskowych. 


 Link do filmu z Apelu Pamięci na Powązkach:

https://www.youtube.com/watch?v=btEdsudRqCU

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930