Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
952 posty 783 komentarze

XVII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

13.08.2017 z Warszawy sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza wyruszył XVII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

 Motocykliści przejadą szlakiem miejsc pamięci zbrodni komunistycznych, niemieckich oraz UPA. W tym roku rajd przejedzie dwoma trasami. Jedna krótsza liczy 7,5 tys. kilometrów, druga dłuższa trasa szlakiem zesłańców syberyjskich będzie wiodła do Irkucka i ma 10,5 tys. kilometrów.Motocykliści, którzy pokonają dłuższą trasę będą wracali koleją transsyberyjską, natomiast uczestnicy trasy krótszej w całości pokonają ją na motocyklach. Zakończenie rajdu planowane jest na 10 września w Warszawie.

Jak co roku, rajd rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Uczestnicy rajdu odśpiewali hymn Polski oraz złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Obok żołnierzy, przy GNŻ, wartę pełniło też dwóch uczestników rajdu.

Ojciec Marek Kiedrowicz, komandor i kapelan Rajdu Katyńskiego, zwracając się do uczestników rajdu powiedział, że trasa daje możliwość stanięcia w miejscach, gdzie bije polskie serce. - Bije polskie serce dla tych, którzy oddali swoje życie za wierność ojczyźnie. Bije także serce ich potomków - powiedział.

Komandor trasy XVII Rajdu Katyńskiego Włodzimierz Lach przyznał, że - z rozmów z Polakami, którzy mieszkają za naszą wschodnią granicą wynika - nasi rodacy chcieliby, żebyśmy o nich nie zapominali i żebyśmy się do nich przyznawali. - Niemożemy zapomnieć o historii i nie możemy się jej wstydzić, chociaż jest ona bardzo bolesna, ale jest i piękna i wspaniała - dodał.

Podczas rozpoczęcia rajdu obecny był Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego. "To, że znaleźliśmy się tutaj na siedemnastym już rajdzie to dla mnie wielkie przeżycie. Prawie na każdym rajdzie jestem, niestety zdrowie mi się trochę popsuło, ale dopóki mogę, to jestem zawsze" - powiedział Pilecki. Strzałem z pistoletu dał znak rozpoczęcia rajdu.

 

Link do filmu z pożegnania rajdu:


https://www.youtube.com/watch?v=NvtBIkcpA8A

 

 

 

Kto urwał głowę orła umieszczonego na Pomniku Katyńskim w rejonie placu Zamkowego?

 

 

KOMENTARZE

 • Brakuje tu wzmianki n.t. Wiktora Węgrzyna.
  Komandor Wiktor Węgrzyn był pomysłodawcą i organizatorem Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Był on również inicjatorem motocyklowych zlotów imienia ks. ułana Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego na Jasnej Górze.
  Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zostalo założone w roku 2001, a celem jego było i jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich.
  W roku 2010 komandor Wiktor Węgrzyn odznaczony został przez prezydenta Rzeczpospolitej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.
  Pamięć o nim nigdy nie zaginie.

  Przyjaciele,
  Grzegorz Braun, Zdzich, Jacek, Marek, itd.
 • @
  Wiktor Węgrzyn - Rajd Katyński

  https://www.youtube.com/watch?v=Y2MKhoPrOos

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930