Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
959 postów 785 komentarzy

„Z HIOBÓW W KONRADY SZALENI PREZ WIELKOŚĆ”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ – Galeria „Wieża” przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Stokłosach, Aleja Komisji Edukacji Narodowej 101. Wystawa otwarta w kolejne niedziele sierpnia 2017 i dwie pierwsze niedziele września 2017 w godz. 14-20

 W wystawie wzięło udział trzydzieści sześć osób m.in. Jerzy Teper, Hanna Haska, Hanna Korecka, Bogna Lewtak-Baczyńska, Larysa Jaromska, Jacek Muldner-Nieckowski, Jan Rylke, Ryszard Stryjecki, Adela Rakoczy , Bogusław Luśtyk.  

 Jest to jedyna taka wystawa w Warszawie, która jest poświęcona Powstańcom Warszawy 1944 r. w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

„SZALENI PRZEZ WIELKOŚĆ”… sierpień 1944, to tytuł wystawy w  Galerii ”Wieża” zaczerpnięty z wiersza poety Zdzisława Leona Stroińskiego, jednego z poległych poetów, współtwórców  pisma  SZTUKA i NARÓD. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1942 r. motto z Cypriana Kamila Norwida : Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej - jakże aktualne.

POECI: Bronisław Onufry KOPCZYŃSKI/1916-1943/  Wacław Bojarski/1921-1943/ Andrzej Trzebiński/1922-1943/ Krzysztof Kamil Baczyński /1922-1944/ zastrzelony kulą niemieckiego snajpera. Wspaniali, odważni chłopcy, żaden z nich  nie przeżył Powstania Warszawskiego. Mistrzynią tego tragicznego pokolenia była śmierć: ''Już śmierci się nie boję/.../Lecz przedtem, zanim serce przywala kamieniem/.../niech się wargi nasycą, serce się napoi i usta niech zapłoną  w pieśni jak pochodnia''- pisał 19-letni Tadeusz Gajcy w poemacie ,,Ziemia''. Zdzisław Stroiński w wierszu o śmierci próbuje ją oswoić; '' Zarys istot, którymi mógłbym być, ale już nie będę, milczą jak rozrzucone zabawki opuszczone nagle przez dziecko. /Śmierć jest ze mną i we mnie/.../''

 Zdzisław Stroiński 1921-1944/i Tadeusz Gajcy /1922-1944/zginęli wysadzeni w powietrze wraz z Powstańczą Redutą przy ul. Przejazd.

 Nasze obrazy, rzeźby, grafiki prezentowane na wystawie są HOŁDEM  dla NICH - bohaterskich poetów Sztuki i Narodu i wszystkich POWSTANCOW WARSZAWY, KTÓRZY POLEGLI  I WALCZYLI W JEJ OBRONIE i TRAGEDII LUDNOŚCI CYWILNEJ - w kolejną 73. ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - sierpień 1944.

 Jest to nasza kolejna  Artystów Warsztatowych  wystawa  Pamięci Narodowej, pokazująca Heroizm Polaków gotowych oddać życie za Wolność Ojczyzny. Wystawy Sztuki Chrześcijańskiej - Patriotycznej prezentowane były w Kościołach Warszawy i na użyczonym przez Bognę  Lewtak-Baczyńską płocie (powieszone panele) ul. Śmiała 28 , bez żadnej pomocy finansowej ze strony MKiDN, lecz ze środków własnych, spauperyzowanych artystów i naszej  determinacji. DZIAŁAMY JUZ 10 LAT. PIERWSZE WYSTAWY - W  DUSZPASTERSTWIE SRODOWISK TWÓRCZYCH - GALERIA JEDNEGO DZIEŁA - KS. PRAŁAT WACŁAW NIEWĘGŁOWSKI.

Pięć lat byłam kuratorem wystaw, które odbywały się  co dwa tygodnie, promując sztukę wartości, następnie w Bazylice św. Krzyża „KRZRŻ STAŁ SIĘ NASZĄ BRAMĄ” w 2012 r.

Kościół św. Floriana abp. Henryka Hosera – Wiara i Sztuka, Dwa okna  na BOGA. Dalej Kościół Środowisk Twórczych-Pro Memoria -rzeźby Franciszka Masiaka/10 rzeźb/. Kościół św. Jakuba pl. Narutowicza  /sala Sw. Siostry Faustyny -Pro Memoria-rzeźby F Masiaka /16-rzeźb/. Kościoł na Bielanach-Podziemia Kamedulskie wystawa, Gloria Victis-Dobrowolni Ofiarnicy Wysokich Ołtarzy /w rocznicę wybuchu Powstania  Styczniowego -następnie Kościół Sw. Katarzyny Alexandryjskiej- Służew u Ks. Prałata Józefa Romana  Maja , w Galerii Podziemia-wystawa  „ Chwalcie Łąki Umajone”, potem "Łączka'', od maja do października -kiedy Ks. Prałat musiał opuścić probostwo. Następnie we Włochach w katowni przy ul. Świerszcza 2 ,,Jezu Wyratuj''-1.03.2013 i ostatnia wystawa; po pięciu latach wróciliśmy do Bazyliki  św. Krzyża z wystawą  „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym -artyści plastycy-kwiecień/maj 2017 -dzięki gościnności Ks. Proboszcza Zygmunta Roberta Berdychowskiego .Wielkie dzięki Księże Proboszczu. WYSTAWA POD PATRONATEM PREZYDENTA RP PANA ANDRZE DUDY.
Jeszcze dodam  ze byłam inicjatorka  i kuratorką wszystkich w/w  wystaw, drukowałam  plakaty, wieszałam je, etc. /pomagali mi koledzy / wszystko bez żadnego  wsparcia finansowego zrzucali się artyści na skromne foldery.

  Artysta plastyk Hanna Korecka


Link do filmu: ”Z HIOBÓW W KONRADY SZALENI PRZEZ WIELKOŚĆ” – wystawa w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego

 https://www.youtube.com/watch?v=xjqE1w0wMIA

 

 

Link do filmu: Powstanie Warszawskie – artystka malarka Bogna Lewtak-Baczyńska opowiada o bohaterach Powstania Warszawskiego

 https://www.youtube.com/watch?v=n5pwgRZ0FSU

 

Link do filmu: Piosenki Powstańcze – Bogna Lewtak-Baczyńska śpiewa wspólnie z przyjaciółmi artystami w Galerii WIEŻA


https://www.youtube.com/watch?v=Gx18LxU37G0

 

 

  
Piosenki Powstańcze – Bogna Lewtak-Baczyńska śpiewa wspólnie z przyjaciółmi artystami w Galerii WIEŻA

 

  

KOMENTARZE

 • @
  Wystawa "W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym - artyści plastycy"
  http://ewinia.nowyekran.pl.neon24.pl/post/138702,w-holdzie-zolnierzom-niezlomnym-artysci-plastycy

  Wystawa prac artystów malarzy na użyczonym płocie
  http://ewinia.nowyekran.pl.neon24.pl/post/139089,wystawa-prac-artystow-malarzy-na-uzyczonym-plocie
 • Bardzo cenna inicjatywa partiotycznego środowiska polskich artystów plastyków...
  Wystawa jest taką perłka w tym zalewie lewackiej tandety, szmiry, kiczu, grafomanii, pornografii itp dziadostwa...
  Wystawa powinna być obowiązkowym miejscem odwiedzin w czasie spacerów Warszawiaków, ale i osób odwiedzających Warszawę.
 • @Jan Paweł 13:55:46
  Prawdziwa sztuka i prawdziwi artyści zostali zepchnięci do podziemia, a najbardziej Ci, którzy są z rodzin powstańców.

  Wystawa 17-go września zostanie przewieziona do Ciechanowa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031