Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
952 posty 783 komentarze

100-lecie Armii Błękitnej gen. Józefa Hallera

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

23.07.2017 przy pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej (nazywany również pomnikiem Hallerczyków) odbyły się główne uroczystości poświęcone temu wydarzeniu.

Ofiara Błękitnej Armii zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa i niepodległa, by nikt spoza jej granic nie mógł decydować o prawach, sądach, instytucjach i kształcie narodu polskiego; to naród w wolnych wyborach decyduje o swoim kształcie – mówił Szef MON Antoni Macierewicz.

– Po to umierali, po to ginęli, po to ta cała odwaga i ten wielki wysiłek został wydobyty z narodu polskiego, byśmy dzisiaj cenili każdą kroplę krwi żołnierskiej poświęconą dla naszej niepodległości; nie dla jakiejś kasty, nie dla kontynuacji sowieckiego imperium, nie dla kontynuacji przywilejów tych, którzy stamtąd się wywodzą, ale dla narodu polskiego, dla ludu polskiego, dla wojska polskiego, dla niepodległej, całej, sprawiedliwej Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak dodał, ofiara krwi żołnierzy Błękitnej Armii zobowiązuje nas, „żeby Polska była sprawiedliwa, żeby Polska była niepodległa, by nikt spoza granic Polski nie mógł próbować przypisywać sobie prawa do decydowania o tym, jakie będą prawa, sądy, instytucje i kształt narodu polskiego”.

 – Bo to naród polski w wolnych wyborach, za które zapłaciliśmy wielką ofiarę krwi, decyduje o swoim kształcie.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Polskiego Czynu Niepodległościowego, prof. Wiesław Wysocki przypomniał, że monument ten jest darem od Polonii Amerykańskiej oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Nazwa Błękitnej Armii pochodzi od koloru mundurów. – W czasie pierwszej wojny światowej była najważniejszą, sojuszniczą armią dla zwycięzców.

Armia Polska została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji, dekretem prezydenta Raymonda Poincaré. Liczyła około 70 tys. osób. Została uznana przez państwa Ententy za „samodzielną, sojuszniczą i jedyną współwalczącą armię polską”.

4 października 1918 roku generał Józef Haller objął dowództwo nad liczącym kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy wojskiem. Rok później zostało ono przetransportowane do Polski i brało udział w walkach polsko-ukraińskich w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. 

We wrześniu 1919 roku Błękitną Armię przeformowano, a dywizje zostały włączone do Wojska Polskiego. Jednostki te walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej, a po okresie służby pokojowej - w wojnie obronnej 1939 roku.


Link do filmu: 100-lecie Błękitnej Armii gen. Józefa Hellera cz. 1 – przemówienia pod pomnikiem Hallerczyków

https://www.youtube.com/watch?v=IwEVHMD8yfw

 

Link do filmu: 100-lecie Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera cz.2 – apel pamięci, złożenie wieńców pod pomnikiem

https://www.youtube.com/watch?v=IssPh1pHD1k

  

 

 

 

KOMENTARZE

  • @
    Wcześniej o godz. 12-ej odprawiono Mszę św. W Katedrze Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył ks. płk. Piotr Majka, proboszcz katedry polowej.
    Film Sumienia Narodu: https://www.youtube.com/watch?v=ipbvEiAgD64

    Błękitna Armia gen. Józefa Hallera a towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”
    https://www.youtube.com/watch?v=5nwxT4kT308

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930