Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
951 postów 783 komentarze

Uroczyste odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego został odsłonięty 13 maja 2017 r. na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego, u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną.

 Pomnik rtm. Witolda Pileckiego stanął w miejscu, w którym w „łapance” w 1940 roku Rotmistrz dał się ująć, by znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. Monument powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Pomysł poparła Rada Warszawy i w 2014 roku ogłoszono konkurs na projekt pomnika. Spośród nadesłanych 42 prac wybrano projekt rzeźby Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza.

Pomnik przedstawia jasną sześcienną bryłę z granitu i betonu, która pęka, a ze szczeliny wyłania się, rozbijając ją od środka, postać rotmistrza, w mundurze i rogatywce. Na bokach kamiennej bryły powtarza się wielokrotny cień jego sylwetki, opisane jest dzieło życia Witolda Pileckiego oraz jego śmierć w 1948 r. Czysta, geometryczna i klarowana forma monumentu ma symbolizować zdobycie upragnionej wolności i niepodległości. Natomiast mniejsze pęknięcia po bokach bryły to znak, że walczących o niepodległą Polskę było więcej. Rzeźba została zaakceptowana przez rodzinę bohatera.

 Uroczystość zorganizował Urząd Miasta stołecznego Warszawy. Wzięli w nich udział prezydent stolicy, burmistrz dzielnicy Żoliborz, rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 


Link do filmu z uroczystości:  https://www.youtube.com/watch?v=HNGsVo6cjXA

 

    

Na uroczystości pojawili się Obywatele RP, żeby „świętować” odsłonięcie pomnika

Link do filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=o_V6--dz6sw&t=6s

  strój "odpowiedni" na uroczystość

  

KOMENTARZE

 • Bartoszewski zablokował pośmiertne przyznanie Orderu Orła Białego dla rtm. Pileckiego.
  Mentor Gronkiewicz Waltz - żyd Bartoszewski zwolniony z Auschwitz ze względu na "stan zdrowia" - zablokował pośmiertne przyznanie Orderu Orła Białego dla rtm. Pileckiego. Płużański odsłania kulisy skandalicznego zachowania ministra Platformy.

  //Jest coś bardziej niesłychanego w długim życiorysie „profesora”. To odmowa Orderu Orła Białego dla Witolda Pileckiego. Prawdziwy bohater nie został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej przez bohatera nadmuchanego
  — pisze publicysta.//

  http://wpolityce.pl/historia/196233-bartoszewski-zablokowal-posmiertne-przyznanie-orderu-orla-bialego-dla-rtm-pileckiego-pluzanski-odslania-kulisy-skandalicznego-zachowania-ministra-platformy
 • @Husky 11:29:13Bartoszewski zwolniony był z Auschwitz razem z Kossak Szczucką jako pracownicy Czerwonego Krzyża
  Zablokował odznaczenie rotmistrza Pileckiego jako człowiek ze środowiska judeopsycholi (Lech Kaczyński miał większe ambicje w hierarchii wpływów w tym środowisku) zadowolony z akceptacji swego narcystycznego patriotyzmu polskiego

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930