Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1291 postów 1008 komentarzy

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – APEL PAMIĘCI NA POWĄZKACH

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak co roku 14.08.2015 r o godzinie dwudziestej na Powązkach Wojskowych apelem pamięci uczczono pamięć poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej 1920 r.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego, tu na Powązkach przybyliśmy aby wspomnieć wszystkich tych którzy bohatersko polegli w obronie Rzeczpospolitej. Ta rocznica jest szczególna dla Wojska Polskiego. Nasza armia przyjęła ją za swoje święto. Patrząc w teraźniejszość, patrząc w przyszłość nie możemy zapominać wspaniałej przeszłości. O Bitwie Warszawskiej, która  ocaliła naszą świeżo odzyskaną niepodległość, która zmieniła losy Europy i świata. Pochylmy czoła przed bohaterami tej wojny, dzielnymi naszymi przodkami. Z wydarzeń 1920 roku płynie jeszcze jedna nauka, że w sprawach bezpieczeństwa i obrony Rzeczpospolitej Polacy powinni być zjednoczeni. Właśnie w 1920 roku wszystkie partie polityczne, wszyscy gorący adwersarze stanęli razem, aby bronić ojczyzny tak jak stanęli wszyscy Polacy.  Niech z tego płynie mądrość dla wszystkich następnych pokoleń Polaków, a dzisiaj wspomnijmy naszych dzielnych dziadków, pradziadków, którzy bez chwili wahania ruszyli bronić swojej ukochanej Rzeczpospolitej Polskiej. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!  Mówił szef MON Tomasz Siemoniak.

Głównym punktem uroczystości był apel pamięci. Na blisko 2.417 grobach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w wojnie polsko-bolszewickiej, 500 żołnierzy i harcerzy zapaliło znicze w ośmiu kwaterach w których znajdują się groby. W czasie apelu pamięci sygnaliści w poszczególnych miejscach pochówku na zawołanie „do apelu” odpowiadali motywem utworu muzycznego „Cisza”. Do apelu poległych niepokonanych, by stanęli do apelu przywołał oficer Garnizonu Warszawa pan porucznik Marcin Miszczak. Przed znajdującym się na cmentarzu pomnikiem "Poległym w 1920 r." złożono kwiaty i wieńce.

Prócz szefa MON Tomasza Siemoniaka na Powązkach był m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński, generalicja, kombatanci i harcerze oraz mieszkańcy.

 
 

KOMENTARZE

  • Każdy żołnierz który walczył o Polskę zasługuje na szacunek
    Pamiętajmy o potomkach naszych kombatantów zesłanych w najdalsze zakątki świata, bo tylko w ten sposób możemy im zrekompensować trudy jakie ponieśli nasi bohaterowie.

    Jeżeli UE każe nam przyjmować czarnych, to przyjmijmy naszych z Haiti bo są oni dumni ze swego polskiego pochodzenia.
    https://youtu.be/YS71touI4iE?t=4m5s

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31