Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1291 postów 1010 komentarzy

10.10.2014 LAS SMOLEŃSKI - ostatni Apel pamięci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Październikowym apelem pamięci LAS SMOLEŃSKI zakończył taką formę upamiętniania 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Równo przez cztery lata każdego 10-go dnia miesiąca o godz. 17.30 w upale, mrozie, deszczu, wietrze, przychodziliśmy

pod Pałac Prezydencki, aby w pokoju i z godnością oddać hołd ofiarom smoleńska.  Na początku udział brało wiele osób. Naszym znakiem rozpoznawczym były biało – czerwone balony (znaki pamięci) z przyczepionymi szachowniczkami na których były wypisane nazwiska ofiar. Z czasem zaczęło przychodzić coraz mniej ludzi, nie było pieniędzy na hel i balony. Przez wiele miesięcy odczytywaliśmy tylko apele. Zostało nas osiem osób, z czego nie wszyscy mogli przyjść danego dnia, więc postanowiliśmy w czwartą rocznicę, że będziemy dalej kontynuować LAS SMOLEŃSKI, ale już w innej formie. Mamy swoją stronę lassmolenski.pl więc zapraszamy do zaglądania i jej rozpowszechniania. Dalej będziemy prowadzić warsztaty Orła Białego, na których uczymy jak samemu zrobić orła z blaszki. Będziemy  wyświetlać w różnych publicznych miejscach filmy o Rzezi na Ukrainie i o reżyserze patriocie, którego już nie ma z nami Bogdanie Porębie. Będziemy też uczestniczyć w różnych patriotycznych obchodach i zamieszczać z nich relacje.

Carcajou zamieścił też swoją notatkę na salonie24 można ja przeczytać pod linkiem http://carcajou.salon24.pl/609766,bezterminowe-zawieszenie-akcji-las-smolenski

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Pozdrawiam i 5*.
 • Mam pytanie, dlaczego nie robicie tego jak Polacy, jak to kultura i wiara ojców nakazywała
  Polak czci pamięć na cmentarzu, nad mogiłą zmarłych, za daleko od Krakowskiego Przedmieścia są Powązki? A może za mała byłaby publika, zbyt kameralna uroczystość? O co chodzi, o to by wspomnieć zmarłych, czy by się pokazać?

  Wiara nasza nakazywała czcić pamięć zmarłych 4 razy do roku, dziś czcimy 3 razy w Zaduszki i w Wigilię i idąc na groby w Wielkanoc. O letnim wspomnieniu zmarłych już zapomnieliśmy. Czczenie zmarłych w miejscu pracy, czczenie zmarłych co miesiąc, to jakaś nowa nie polska tradycja.
 • @Zawisza Niebieski 10:21:23
  Akcja LAS SMOLEŃSKI nie czciła zmarłych tylko upamietniała 96 Delegatów na 70 rocznicę mordu w Katyniu którzy nie powrócili do swoich Rodzin z tej tragicznej Uroczystości w dniu 10 IV 2010. Jeśli nie widzi Pan róźnicy to rozumiem powyższą wypowiedź.
  Zawieszamy naszą akcję którą prowadziliśmy przez cztery lata na znak protestu dla ostatnich poczynań Pisu. Proszę o zapoznanie się z notką blogera Carcajou, a w wolnej chwili : www.lassmolenski.pl

  Serdecznie pozdrawiam
 • @chabor 10:37:51
  Dla mnie od początku były dwie rzeczy które zaprzeczały całej akcji Lasu Smoleńskiego. Pierwsze,niezgodne z naszą tradycją czczenie zmarłych przed miejscem pracy a nie na cmentarzu. Drugie włączenie się w spór między redemptorystami a Kościołem Katolickim w Polsce, którego jedynym reprezentantem jest Episkopat. Obrona krzyża przed przedstawicielami Episkopatu zaprzeczyła w mojej ocenie całości tej akcji. Nie raz czczę ofiary tej katastrofy, gdy wieczorem wychodzę na spacer a nad domem mam korytarz przelotów samolotów pasażerskich.
  Oczywiście, że rozumiem i popieram podjętą decyzję, promowanie przez PiS osoby współodpowiedzialnej za fatalne przygotowanie tego lotu to jest co najmniej mocna przesada, choć można pomysleć i tak, szans w Warszawie PiS nie ma żadnych, tak więc będzie mozna Sasinowi powiedzieć, miałeś swą szansę, nie wykorzystałeś, sorry misiu, jak zrobiono z Marcinkiewiczem.

  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 14:04:02
  Jak nie masz wiedzy, to nie pisz głupot!!! Lot do Smoleńska miała przygotować Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, czyli szef-Arabski! Co się działo z tymi "przygotowaniami" , to mozna poczytać w sieci, ale ty jesteś pewnie za leniwy! Te"miesięcznice"mają przypominać temu "nierzondowi", że tragicznie zmarłym uczestnikom należy się upamiętnienie tej tragedii i zwykle jest to pomnik! Zginęli tam ludzie róznych opcji politycznych i to nie ma znaczenia, bo udawali się w podróż, aby uczcić pamięć pomordowanych rodaków !!! Ale ty, te fakty masz gdzieś! Sasin nie odpowiadał za organizację tej podróży! Pogrzeb lepiej w sieci, gdzie są zdjęcia i filmy z wylotu TU-154M, to lepiej spożytkujesz swój czas!
 • @Zawisza Niebieski 14:04:02
  Dziękuję za odpowiedź.
  Comiesięczne upamiętnienie 10.04.10 powinno być powinnością nas Polaków. Pomnika nie ma jest LAS SMOLEŃSKI, zawieszamy akcję co nie znaczy, że każdego 10 dnia miesiąca o godz. 17.30 nie uczcimy Pamięci Polskich Delegatów.
  Obrońcy Krzyża to dzielni Patrioci wspierali nas my ich szanujemy i tak zostanie.
  Serdecznie pozdrawiam
 • Powtarzam to co wpisalem u Bialasa
  jest to odniesienie się do tego co wpisal chabor u mnie na blogu i do artykulu Carcayou na S24, którego nie mogfe skomentować bo jestem tam ukryty nadto mam taki dziwny bląd w komputerze, ze nawet ukrytemu nie pozwala mi się zalogować (brak dwóch polskich znaków diakrytycznych co i widać w tym wpisie)

  @chabor 07:50:05
  Dziękuję.

  Carcajou wymienia na S24 blogerów ikomentatorów ,którzy przewinęli się przez las smolenski, oczywiście oprócz osób, które to organizowaly. Bylem wśród tych co komentowaly, polecaly i ja.
  Dzięki Carcayou napisalem też w swoim czasie notkę "7 tajemniczych śmierci"
  Niezależnie od tego co myślę, o co wiem o 10.04.2010 część i chwala tym kilku osobom , które bez wsparcia PiSu stale to robily.

  Decyzja o zaprzestaniu dalszych lasów smolenskich ze względu na postępowanie PiS w tym przede wszystkim JK jest sluszna i solidaryzuję się z nią.

  Niestety nie mogę skomentować pod notką Carcayou na salonie 24 raz ze względu na to, że jestem od niedawna zawieszony, a nawet gdybym chcial skomentować jako ukryty to mam dziwny bląd w komputerze, który uniemożliwia mi wpisanie dwóch polskich znaków diakrytycznych i dzięki temu zalogowanie się.

  Pozdrawiam również i dziękuję za pamięć.
 • Pozdrawiam wszystkich którzy to robili
  Za brak wsparcia dla lasu smolenskiego mozna jaroislawa smolenskiego nazwac bandytą
 • @chabor 18:56:18
  Obrońcy Krzyża to dzielni Patrioci wspierali nas my ich szanujemy i tak zostanie.

  Teraz obroca krzyża komorowski jest mocno przęsladowany i na wykonczeniu.
  Gdy bylem w pólrocznicę sam czulem te sily i moce satanistyczne.

  Tzw Smolensk to dzielo judeosataniustów zorganizowanych w masonerii poprzez slużby specjalne. Wiedzcie o tym.
 • @Zawisza Niebieski 10:21:23
  Właśnie tu przed Pałacem Prezydenckim każdego dziesiątego można było zobaczyć prawdziwą reakcję Polaków. Jedni przechodzili obojętnie, inni zatrzymywali się, jeszcze inni ostentacyjnie przechodzili przez krzyż ułożony na parę godzin z biało czerwonych lampek, spluwali, przeskakiwali na wrotkach. Jak czuła się mama Tomasza Marty, która zawsze była, tylko tutaj słyszała wymienione nazwisko swojego jedynego syna wśród pozostałych ofiar. Czy to aż tak boli, że wspólnie zostanie zmówiona modlitwa za ofiary i przyjaciół, którzy jej obecnie potrzebują, bo są śmiertelnie chorzy? Bóg jest wszędzie, a my bądźmy ludźmi, bo już tylko szczera modlitwa nam pozostała w naszej chyba jeszcze ojczyźnie. Jeśli chodzi o zarzut, że przychodzimy, żeby mieć publikę, żeby się pokazać, to komu mieliśmy się pokazać? Publika nie biła nam braw, nie nosiła nas na rękach. Robiliśmy to z potrzeby serca, własnego sumienia, bez nakazu, dla nich i dla siebie. Przyszedł czas na zmianę, więc będziemy o nich pamiętać w inny sposób jak dotychczas.

  lassmolenski.pl
 • @ewinia 19:59:52
  Szkoda z nim gadać, to matacz smolenski.
  Jest inteligentny ,ale swoją inteligencję i logiczne myslenie odstawia na bok gdy idzie o 10.04.2010
 • @CyprianPolak
  Dziękuję za ciepłe słowa. Zawsze drażniło nas to że Pis upamiętnia tylko jednego prezydenta, zginęło dwóch ! o śp Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim cisza, nawet nie wystawiają jego portretu w miesięcznice, my pamiętamy o wszystkich osobach bez względu na ich preferencje partyjne - wszyscy równi wobec śmierci - ( ? )
  zebraliśmy spory materiał z naszych akcji, nie robiliśmy tego tylko dla siebie ale też dla Rodzin osamotnionych w walce o prawdę, mama śp Tomasza Merty - wspaniała kobieta była naszą " Leśną "przychodziła na Apel Pamięci nawet w ostre mrozy , wspierała nas a my Ją.

  Serdecznie pozdrawiam
 • @ewinia 19:59:52
  Zawsze potępiałem takie zachowanie jak Pani opisuje, tzn. przeskakiwanie na wrotkach, plucie, ale również gwizdy i nieartykułowane dźwięki, które pojawiały się na cmentarzach w czasie uroczystości. Niestety są ludzie o ograniczonych umysłach i tego nie zmienimy.
  Myślę, że jednak nikt by takich czynności nie wykonywał, gdyby państwo robili to w miejscu najodpowiedniejszym, czyli na cmentarzu na Powązkach, tam gdzie są pochowane ofiary. Są w naszej kulturze wyznaczone miejsca dla pamięci zmarłych, takim miejscem jest cmentarz i tam każdy by z szacunkiem do Państwa działania podszedł, nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Stanie przed pałacem Prezydenta było prowokowaniem do takich czynów ludzi małego umysłu, stąd takie zachowania.
  Musi Pani też zwrócić uwagę na to, że PiS w sposób dość ostentacyjny wyróżniało swoich poległych od innych, starało się tę tragedię na swoje cele polityczne wykorzystać, to też ludzi drażni, czyni nieprzyjaznym i nierozumiejącym Państwa intencji.
  Ma Pani rację, pamięć należy zachować, należy pamiętać tych ludzi. Można to robić na wiele sposobów, choćby wspomnieć ich w czasie wieczornego spaceru. Myślę, że 1 listopada nie jeden z tych, co przechodził obojętnie na tamtym grobie postawi lampkę, tak jak czynimy na grobach żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny. Nie wiem, gdzie będę w tym roku 1 listopada bo akurat ten rok się dziwnie układa, ale może być Pani pewna, że bez względu na jakim cmentarzu tego dnia będę, wspomnę ich, postawię im lampkę stawiając ją na grobach żołnierzy, może na zapuszczonym małym grobie. Tak robię do roku. A jeśli uda mi się być na Powązkach, bo jeśli to możliwe zawsze kwatery harcerskie odwiedzam, odwiedzę i tę.
 • @Zawisza Niebieski 21:07:08
  Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. Jestem dumna z siebie i przyjaciół, że właśnie tam w sercu Warszawy, nie pozwalaliśmy na zapomnienie o wszystkich ofiarach. Na groby też chodzimy i zapalamy lampki. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy! Będziemy pamiętać i nie zapomnimy! Na przekór mgle!!!
 • @ewinia 23:00:18
  Na przekór mgle, choć i ona bywa piękna.

  Serdecznie pozdrawiam
 • @ewinia 23:00:18
  Nie wierzę że to zakończenie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31