Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
951 postów 783 komentarze

III Warsztaty plastyczne - "Orły czekają na odkrycie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tematem III Warsztatów plastycznych były odznaki – znaki graficzne noszone przez zgrupowania podczas Powstania Warszawskiego. Można było odznakę wykonać w blaszce, a młodsze dzieci kolorowały godło Polski z orłem białym.

 Podczas Powstania Warszawskiego, odznaki noszone na czapkach, miał Batalion „Parasol” , natomiast żołnierze batalionu KB „Nałęcz” i pluton Rafałki z Grupy Krybar nosili je na rękawach. Zdecydowana większość  powstańczych oddziałów takiej identyfikacji nie stosowała. Ich odznaki zaczęły pojawiać się dopiero po zakończeniu wojny, stanowiąc pamiątkę służby w poszczególnych formacjach powstańczych.

Inicjatorami wprowadzenia byli przeważnie żołnierze Armii Krajowej, tworzący organizacje i środowiska poszczególnych oddziałów. Wrogi stosunek komunistycznych władz do Powstańców sprawił, że większość oddziałów czekała na swoją odznakę całe dziesięciolecia. Stanowiły symbole poszczególnych środowisk kombatanckich, nadawanych nie tylko byłym żołnierzom, ale także rodzinom poległych.

Niektóre środowiska powstańcze mają kilka wzorów odznak, inne do dziś nie maja ich wcale.

Celem warsztatów było przypomnienie odznak oddziałów walczącej Warszawy. Prowadzącym warsztaty, a zarazem gościem honorowym warsztatów był sam mistrz medalierstwa Pan Bogusław Niedźwiecki. www.muzeum-orlabn.org.pl/

Zapraszamy na stronę www.lassmolenski.pl

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • Ewinia
  Przygotowaliśmy 66 wzorów odznak zgrupowań powstańczych biorących udział w walkach o Warszawę. Uczestnicy warsztatów mieli ciężki wybór.
  Dopisała pogoda , zainteresowanie tą formą wyrazu było duże. Szkoda że ok 14 musieliśmy się zwijać , pozwolenie na odbycie warsztatów dostaliśmy tylko do 13.30.
  Dziękujemy Ewini za udokumentowanie , wspaniałe zdjęcia, ale gdzie film ?

  Pozdrawiam serdecznie
 • @chabor 09:32:20
  Droga koleżanko, filmik przegapiłaś, bo był od samego początku. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni ze swojej pracy. Wielu było oglądających, ale nie mieli czasu na naukę, albo nie wierzyli w swoje talenty twórcze. Prosili abyśmy takie akcje patriotyczne dalej kontynuowali.
 • @ewinia 11:28:16
  Jak to się mówi : " co ślepemu po oczach ? " Film jest ! przepraszam!
  Las Smoleński stanął pod namiotem na trzech nogach ale jednak!

  Serdecznie pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930